Anasayfa Haber Elon Musk: Starlink Uydu İnternet Hızını İkiye Katlayacağız

Elon Musk: Starlink Uydu İnternet Hızını İkiye Katlayacağız

Elon Musk Starlink uydu internet hızı

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Starlink ile ilgili oldukça iddialı açıklamalarda bulundu.

SpaceX’in uydudan internet hizmeti kısa bir süre önce herkesten kayıt almaya başlamıştı. Hatta biz de bu internet hizmetine depozitomuzu ödeyip kaydımızı yaptırdık. Starlink uydu internet projesi kullanıcılar tarafından merak edilirken, beta kiti alan kullanıcılardan da ilk hız testi sonuçları gelmeye başladı.

Twitter üzerinden yayınlanan test sonuçlarına bakacak olursak, beta kiti alan bir kullanıcının Starlink uydu interneti ile 77 ila 130 Mbps arasında değişen hızlara ulaştığını görüyoruz. Aynı zamanda söz konusu kullanıcı, Starlink internet servisinin gecikme süresinin ise 30 ms ila 40 ms arasında olduğunu da belirtiyor.

Starlink internet servisiyle ilgili paylaşılmış olan test sonuçlarına ise Elon Musk’tan cevap geldi. Bu kısımdaysa önümüzdeki dönemde internet servisinin hızının iki katlanacağını ifade eden CEO, internet hızının ise 300 Mb/s‘ye çıkacağını ve gecikme süresinin de 20 ms seviyesine kadar düşeceğini müjdeledi.

Aynı zamanda uydu internet hizmetine 2021’nin sonuna kadar dünyanın çoğu yerinden erişilebileceğini de belirten Musk, gelecek yıla kadar söz konusu servisin küresel olarak kullanılabileceğini de söyledi.