Anasayfa Makale Halo Zaman Çizelgesindeki Önemli Olaylar

Halo Zaman Çizelgesindeki Önemli Olaylar

Shooter oyun türünün öncülerinden Halo serisi, oldukça derin bir hikâye yapısına sahip. Bu yazımızda oyunun sahip olduğu hikâyenin zaman çizelgesine genel bir bakış atacağız.

Halo, ülkemizde her ne kadar popüler oyun serilerinden biri olmasa da, seri dünyanın genelinde ciddi bir hayran kitlesine ve oyuncu sayısına sahip. Bungie tarafından 2001 yılında geliştirilmeye başlanan oyun, günümüze kadar pek çok farklı yapımcı stüdyonun ellerinde hayat buldu. Xbox özel oyunu olan Halo serisi, bugüne kadar toplam 18 oyun ile oyuncuların karşısına çıktı.

Halo serisi, hikâye anlamında oldukça doyurucu bir altyapıya sahip. Seri, çeşitli bilim kurgu eserlerinden ilham almakta. Bu eserlere örnek vermek gerekirse Ringworld, Starship Troopers, The Vang, The Culture Series ve Blade runner gibi yapımlar yer almakta. Oyun evreninin esinlendiği detaylı bir yazıya göz atmak isterseniz, yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Seri bu denli çok fazla sayıda eserden esinlenerek yapıldığı için lore (evren ve hikâye) anlamında zorlayıcı bir zaman çizelgesine sahip hale gelmiş durumda. Seride yer alan oyunlar, insanlığın atalarının binlerce yıl öncesine uzanan kayıp zamanlardan tutun da insanlığın galaksiler arası seyahat ettiği dönemlere kadar pek çok temayı ele almış durumda. Halo serisinin ardında yatan ilham verici olaylara zaman sıralamasına uygun olarak bu yazı sayesinde ulaşabilirsiniz.

M.Ö. 150.000

Modern insanların uzak ataları galaksideki önde gelen uzay yolculuğu ırkı haline geldi ve San’Shyuum, diğer adıyla Prophets adlı uzaylı bir türle müttefik oldu.

M.Ö. 107.445

Eski insanlık, Ecumene İmparatorluğu’nu yöneten gelişmiş bir tür olan Forerunners ile savaşa girer. Didact olarak bilinen bir Forerunner, onları bin yıl süren bir savaşa götürür. İnsanlar sonunda kaybeder ve avcı-toplayıcı düzeyine geri çekilir.

Halo

M.Ö. 97.745

Forerunner’lar, önceden eski insanlarla savaş halindeyken, var olan canlıları etkileyen ve bunlara hükmeden bir parazit türü olan Sel ile temas kurarlar. İlk temas kötü gider ve yüzyıllar sürecek bir savaş başlar.

Halo Forerunner

M.Ö. 97.445

Sel Galaksisi’ni kalıcı olarak kurtarmak amacıyla Forerunner’ları, yeniden inşa etmek için Keyship’lerde sakladıkları dışında, tüm duyarlı yaşamı sona erdirmek için Halo dizilerini kullanırlar. İnsanlığın ve çeşitli yabancı türlerin gerileyen ataları korunanlar arasındadır.

Halo Keyship

M.Ö. 852

San’Shyuum ve Sangheili on yıllarca süren savaştan sonra, Covenant adında bir birlik kurarlar. Diğer yabancı türler birleşmeye veya yok edilmeye ikna edilir.

Halo Covenant

M.Ö. 648

San’Shyuum anavatanı yıkıldıktan sonra, gezegenin başkenti olacak High Charity adlı bir uzay istasyonunun inşasına başlar.

Halo High Charity

M.S. 2080

Modern insanlık, güneş sistemini kolonileştirmeye, Ay ve Mars’ta yerleşimlerin yanı sıra Jüpiter’in çeşitli asteroitleri üzerinde kendi uydularını oluşturmaya ve geliştirmeye başlar.

M.S. 2160

Jüpiter uydularına yapılan ayrılıkçı saldırılar, Dünya yerleşimlerinde çatışmayı tetikler.

M.S. 2163

Tüm güneş sistemini kapsayan isyanlar ile baş etmek ve anlaşma sağlayabilmek adına Birleşmiş Milletler Uzay Komutanlığı kurulur.

Halo United Nations Space Command

M.S. 2170

Birleşmiş Milletler Uzay Komutanlığı önderliğinde anlaşma sağlanır ve gezegenler arası savaş sona erer. Aynı zamanda Birleşik Dünya Hükümeti kurulur.

M.S. 2291

Araştırmacılar, Slipspace adlı alternatif bir gerçekliği keşfeder ve içinden geçebilen bir FTL sürücüsü oluşturur.

M.S. 2362

Dünyanın ilk koloni gemisi olan Odyssey uzaya fırlatılır. Gemi sakinleri, Reach gezegenine yerleşir ve ilk kolonileri yaratmaya başlar.

M.S. 2462

Unggoy Conenant’a isyan eder. Söz konusu bu isyan aynı yıl içerisinde bastırılır.

M.S. 2491

Daha önce yeterince etkili olmadığından dolayı kapatılan Orion Projesi adında bir süper asker planı, bu kez gerçekleştirilmek üzere tekrar gün yüzüne çıkarılır. Projenin oluşturmuş olduğu süper askerlere ise Spartan adı verilir.

Halo Project orion

M.S. 2506

İlk grup Spartanlardan etkilenen ve projenin devam eden maliyetlerinden endişelenen Sömürge Askeri Yönetimi, Orion Projesi’ni tekrar kapatır.

M.S. 2517

Dr. Catherine Halsey tarafından tasarlanan Spartan-II projesi faaliyete geçer. Bu sefer plan, güçlendirilmiş askerleri güçlendirilmiş dış iskeletlerle birleştirmek ve altı yaşındaki çocuklar üzerinde deneye başlamaktır. Söz konusu proje için potansiyeli olan çocuklar kaçırılır ve ailelerinin şüphelenmesini önlemek adına kısa ömürlü klonların çocuklar ile yer değiştirmesi sağlanır.

Halo Spartan 2

M.S. 2525

İnsanoğlu Covenant’lar ile ilk teması kurar. İşler iyi gitmez ve yaratıklar ile insanlar arasında savaş başlar.

M.S. 2531

Spartan-III Projesi gizlice başlar. Bu kez üzerinde deney yapılan çocuklar, Covenant’ın saldırısına uğrayan dünyalardan gelen öksüzler ile birlikte feda edilebilir olarak kabul edilir.

M.S. 2549

Cathrine Hasley’in beyni klonlanarak AI Cortana yaratılır.

https://www.technopat.net/wp-content/uploads/2021/02/Halo-AI-Cortana.jpg

M.S. 2552

Halo: Reach, Halo: Combat Evolved, Halo 2, Halo 3 ve Halo 3: ODST olaylarının tümü bu yılda geçmekte.

Covenant, Reach’i ve ardından sistemindeki diğer gezegenleri istila eder. Noble Team’in Spartans’ları Sonbahar Sütunu adlı bir USNC gemisine yardım eder. Bu gemi, hafızasında eski bir eserden gelen bilgilerle Cortana’yı taşır. The Pillar of Autumn, Forerunnerler’ın Halo dizilerinden birinde çöker ve karantinada tutulan Sel’in bir örneği uyanır. Onlarla başa çıkmak ve Halo dizisinin silah olarak kullanılmasını önlemek için yüzük, usta şef olan Spartan John-117 tarafından yok edilir.

Covenant Dünya’yı istila eder. İstilanın ardından Covenant’lar insanlar tarafından geri püskürtülür. Covenant’lar kaçarken gemi, Master Chief ve Cortana ile USNC gemisi In Amber Clad tarafından takip edilir. Covenant’ları takip eden gemi kaçan antlaşmayı, uzaylıların etkinleştirmeyi planladığı başka bir Halo kurulumuna kadar takip eder.

Master Chief, Covenant’ın gözden düşmüş bir üyesiyle ve bunu önlemek için Mezarlık adı verilen Tufan’ın kontrol edici bir istihbaratı ile birlikte çalışır. Ardından Covenant’ın Dünya’ya götürdüğü öncü savaş gemisine gizlenerek kaçar.

High Charity, Flood tarafından ele geçirilir. Dünya’da Halo dizilerini kontrol etmek için bir aygıt olan Forerunner Ark keşfedilir. Covenant, Sel ve insanlar bunun için savaşırken Cortana, galaksinin sınırlarının ötesinde başka bir Ark’a giden bir portal aracılığıyla gelir.

Cortana, Master Chief ve seçkin bir gruba geçit aracılığıyla liderlik eder. Ardından Covenant ve Sel, ekiplerinin büyük bir çoğunluğu ile birlikte geri gelir. Cortana, Master Chief’in, Forward Unto Dawn gemisinden ayrılmadan önce Ark’ı ve üzerindekileri yok etmek için kullandığı yeni bir Halo dizimi inşa eder. Gemi ikiye bölünür ve hem Master Chief hem de Cortana ayrılır.

M.S. 2553

Bir ateşkes imzalanarak insanlar ile yaratıklar arasındaki savaşa son verilir.

M.S. 2557

Halo 4 olayları bu zamanda gerçekleşir.

Requiem adlı bir gezegen, garip yerçekimi kaynakları nedeniyle Forward Unto Dawn isimli bir uzay gemisine doğru çekilmeye başlar.

Master Chief ve Cortana, Anabios’tan çıkan Didact adlı bir general de dahil olmak üzere, Forerunner uygarlığının kalıntılarını bulurlar. Silahsızlandırmayı reddeden ve insanlığa savaş ilan eden militan bir grup ele geçirir.

M.S. 2558

Halo 5: Guardians olayları gerçekleşir.

Cortana, Rampancy’yi iyileştirdiğini iddia ettiği Forerunner bilgisinin bir deposu olan alana erişim kazanır. Aıs’nin öncüsü olan Muhafızları, galaksiye zorla barış getirmenin bir yolu olarak uyandırmaya başlar.

Bu yazı boyunca sizlere Halo evreninde yer alan olayları periyodik bir sıraya koyarak ve bunları özet geçerek anlatmaya çalıştım. Eğer halen oynamadıysanız umarım Halo serisine bu yazının ardından bir şans verirsiniz. Seri özellikle Mass Effect ile birlikte oynandığında bilimkurgu temasını sevenlere de ayrı bir zevk verecektir.

Kaynak