Anasayfa Video Zyxel NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point İncelemesi

Zyxel NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point İncelemesi

Yeni Wi-Fi 6 teknolojisine sahip Zyxel NWA110AX erişim noktasını incelerken çok ilgi çekici detaylara değiniyoruz.

Zyxel’in uzaktan kolay kurumsal yönetim imkanı sunan Nebula bulut sistemine bakıyoruz. Kurulumda PoE yani Ethernet üzerinden güç verebilen GS1920-8HPv2 Ethernet Switch kullanıyoruz. Bu sayede sizin de şirketinizde kurabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir ağ yapısı örneği üzerinden incelememizi gerçekleştiriyoruz.

Bir Tayvan ağ ürünleri markası olan Zyxel oldukça köklü bir şirket. Türkiye’de de uzun yıllardır hem son tüketici, hem de kurumsal pazarda mevcut. Şirketin kurumsal çözümlerinden birine bakarken, ağ ürünlerindeki yaklaşımını, donanımsal özellikleri ve daha önemlisi yazılım arayüzünü, ayarlarını, bazı püf noktalarını görüyoruz. Böyle farklı bir marka, ürün ailesi ve incelemenin ağ konusuna meraklı, iş yapan Technopat izleyicilerinin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Kutu İçeriği

Öncelikle kutulardan başlayalım, kurumsal ürünler sağlam ve süsten uzak, işlevsel paketlemeye sahip. Envanter kaydı ve demirbaş işlemleri için kutu üzerindeki kodları kaydetmemiz yeterli.  Kutuda kullanım kılavuzu, erişim noktası, adaptör ve duvar montjı için gerekli askı ve vidalar bulunuyor. Modern, beyaz, minimal bir tasarımı var. Çalışma ışığı, havalandırma delikleri, topraklama ibareli vida, gerekli Mac, S/N kodları ve iyi gizlenmiş bir güç girişi, Ethernet portu mevcut.

Ethernet Switch de benzer ambalaja sahip. Masa kullanımı için yalıtıcı ve hava almasını sağlayan yükseltici kauçuk ayakları, Rack yani raf tipi kasalara montaj için de kenar braketleri monte edebilirsiniz. Güç ve topraklama arkada, durum ışıkları, Ethernet portları, fiber bağlantı için SFP portları önde. Portların çalışma durum ve hız göstergeleri öndeki yazılarda özetlenmiş, ayrıca bu Switch kutusundaki kitapçık da farklı modeller için PoE ayarlarını, PoE Budget, 802.3af ve 802.3at farklarını da güzelce özetliyor.

Bu anahtar sistemi tek kablo ile veri ve güç akışı için derli toplu ve yararlı. Diğer beğendiğimiz ve son tüketici ürünleriyle kurumsal ürünleri ayıran nokta ise sistemin soğutma bilgileri. Bir ağ odasında kaç BTU soğutma gerekiyor hesaplarken kolaylık sağlayan değerler hep kitapçıkta var. Yeni modellerin değerlerini de Zyxel internet sitesinde belge olarak paylaşıyorlar. Zaten kurumsal ürünler olduğu için şirketle iletişime geçip daha fazlasını sorma imkanınız var.

Kurulum

Ethernet Switch yoksa kurmanız ya da mevcut anahtar sisteminize Zyxel NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point ürününü bağlamanız gerekecek. PoE bize burada adaptörsüz, temiz, kolay ve daha derli toplu bir kurulum imkanı sunuyor. Kurulum için telefonunuza uygulamayı indirip QR kodu okutabilir, ya da bir bilgisayardan 192.168.1.1 ile bağlanabilirsiniz. Zyxel’de genellikle bağlantı için temel IP bu, Admin ve Password, giriş ismi ve şifresi ise 1234 oluyor. Çalışmazsa RESET işlemi için ufak deliğe bir iğne ya da kalem ucunu uzun süre basılı tutarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Mutlaka sonra şifrenizi değiştirin. Eğer başka bir Switch üzerine taktıysanız ağda DHCP açıksa yeni parçaların IP’leri değişecektir. Bu noktada hangi cihazın IP’si kaçtı diye bakmadan, tek tek erişmeden kolay çalışmanın yolu mobil uygulama ve QR kodları kullanmak.

Nebula’nın en güzel yanı bir kurulumu düzgün yaptıktan sonra daha sonra bunu kopyala yapıştır şeklinde çoğaltabilmeniz. Farklı müşteriler ve şirketler için çalışan biriyseniz düzgün ayarları oturttuktan sonra doğrudan bu şekilde işi bitirme ihtimaliniz var. İhtimal diyorum zira farklı yerlerde ağ kurulumlarında karşılaşabileceğiniz neredeyse sonsuz varyasyon var. Kablosuz ağ sağlığı raporu, VPN toplojisi, NSS analiz raporları gibi pek çok aracınız var.

Nebula’nın ücretsiz temel bir paketi ve çok iş yapan profesyoneller için bir de pro paketi mevcut. Bu özelliklerin kapsamlı bir listesini https://www.zyxel.com/solutions/Nebula-Commercial-Cloud-Networking-Solution-20161018-771782.shtml#3-reasons-Upgrade adresinde ve https://www.zyxel.com/library/assets/solutions/nebula/pdf/nebula-licensing-table.pdf dosyasında okuyabilirsiniz.

Bizim dikkatimizi çeken aslında ücretsiz hesabın çoğu KOBI için yararlı özellikler sunması. Ücretli sürüm ciddi ciddi dev organizasyon işlerinde, Audit yani bu işlerin denetlenmesinde güzel özellikler sağlıyor. Nebula Control Center yani NCC sürümlerindeki detaylarda yine rapor süresi farkları görebiliyoruz, 7 günlük ya da 365 günlük güvenlik raporu ihtiyaçları şirkete göre değişecektir.

Zyxel NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point

PoE üzerinden bağladığımız NWA110AX oldukça gelişmiş bir cihaz. Wi-Fi 6 ile birlikte gelen yeni nesil teknolojileri sayesinde daha önceki Wi-Fi standartlarına göre çok daha üstün bir performans sunuyor. Wi-Fi 5 ile Wi-Fi 6 arasında ciddi farklar arasında Uplink OFDMA var, Zyxel NWA11AX yeni nesil Qualcomm 802.11ax 2.0 yonga seti kullanıyor. Bu hızdan çok, kurumsal hayatta ve kalabalık ortamlarda önemli olan bantları yönetme, eş zamanlı olarak farklı bant genişliği olan cihazlara düzgün hizmet vermekte önemli.

Kafenize ya da otel lobinize gelen konuklar için Captive Portal olarak tanımlayabileceğiniz cihaza özel bir giriş ekranı ekleyebiliyorsunuz. Her bağlanan Wi-Fi 6 cihaz kullanmayacağı için bütün AX donanımlarda olduğu gibi önceki standartlara da hizmet verebiliyor. Ancak bağlı cihazlar da güncelse elbette performans artıyor.

Qualcomm işlemci, mobil sinyallerle karışmasını engelleyici önlemler ve kendi içerisinde de parazit filtreleme özellikleri dikkatimizi çekenler. Zyxel uzun ömürlülük için katı kapasitör kullanımı gibi noktaların da sitesinde altını çizmiş.

  • 2.4GHz: 575Mbps
  • 5GHz: 1200Mbps
  • 2×2 MU-MIMO

20, 40 ve 80 MHz bantları dikkatimizi çekiyor, üst seviye Router ürünlerinde gördüğümüz 160 MHz bandı ne yazık ki yok. Çift antenli üründe bunlar kasa içerisinde gizlenmiş. Bu sayede dekorasyona daha iyi kamufle edebiliyorsunuz.

Anten güçleri ABD ve Avrupa Birliği standartlarına uyacak şekilde bölgesel farklılık gösteriyor, AB standartları daha sıkı.

Frekans kapsamlarına baktığımızda:

2.4 GHz (IEEE 802.11 b/g/n)

ABD (FCC): 2.412 ila 2.462 GHz

Avrupa (ETSI): 2.412 ila 2.472 GHz

5 GHz (IEEE 802.11 a/n/ac)

ABD (FCC): 5.15 to 5.35 GHz; 5.725 ila 5.850 GHz

Avrupa (ETSI): 5.15 to 5.35 GHz; 5.470 ila 5.725 GHz arası.

ABD (2.4GHz/5GHz): 23/23dBm

AB (2.4GHz/5GHz): 20/22dBm

2.4GHz: Zirve kazanım 5dBi

5GHz: Zirve kazanım 6dBi

Fast Roaming yani hızlı dolaşım için: Pre-authentication, PMK önbellekleme ve 802.11r destekleniyor.

Şifrelemede WPA, WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA/WPA2/WPA3) desteği var.

Erişim yönetiminde de L2-izolasyonu, MAC filtreleme ve Rogue AP tespiti destekleniyor.

Kablosuz ağın erişimini, sağlığını, planlamasını yönetebildiğiniz erişim noktası Mesh desteği konusunda da sitesinde gördüğümüz kadarıyla ileriye dönük destek alacak.

Sonuç Değerlendirmesi

PoE bütçesini çok tüketmemesi için ethernetten güç verdiğinizde 17 Watt ile çalışıyor. 8 Tanesinin toplam gücü 136 Watt, 7 tanesinin ise 119 Watt oluyor. 8’lik bir Switch ile 7 tane kullanmak teoride mümkün. Elimizde 8 tane olsa bunları da toplu bağlamayı deneyebilirdik, ancak denemediğimiz için güç bütçesine göre hesapladık. Kablosuz erişim noktası incelerken PoE Switch’in de güzel özelliklerini görmüş olduk. Kesinlikle derli toplu, daha az kablolu kurulumlar hataları azaltmak ve kurulum, yönetim işlemlerini yapmak ve sürdürmek için daha avantajlı.

Özellikle kurumsal işler için kurumsal ürünler kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Zira dayanıklılık ve ürünlerin yönetilebilirliği en az temel işlevleri kadar önemli. Zyxel NWA110AX Wi-Fi 6 Access Point kesinlikle başarılı bir ürün. Böyle olmasını sağlayan güncel teknolojiler, kompakt yapı ve Zyxel Nebula özelliklerinin birleşimi diyebiliriz.