Anasayfa Haber LastPass Android Sürümü Kullanıcıları İzliyor

LastPass Android Sürümü Kullanıcıları İzliyor

LastPass Android

LastPass Android sürümü içerisindeki 7 izleyicinin kullanıcılar için güvenlik riski oluşturabileceği paylaşılıyor.

Alman güvenlik şirketi Exodus, popüler şifre yöneticisi uygulaması LastPass ile ilgili dikkat çekici bir iddiada bulundu. Rapore göre LastPass Android sürümü 7 farklı yerleşik izleyici ile abonelerinin kişisel bilgilerini topluyor.

LastPass, bu izleyicileri devre dışı bırakmanıza izin veriyor. Öte yandan, yerleşik yazılımın varlığının kullanıcılar için bir güvenlik riski oluşturabileceğine vurgu yapılıyor. İzleyiciler, kullanıcı verilerini diğer uygulamalar ve platformlar arasında ilişkilendirmek için kullanılan cihaz bilgileri, mobil operatörü, LastPass hesabının türü ve Google reklam kimliği gibi verileri toplayabiliyor.

LastPass’taki izleyicilerden dördünün Google analitiği ve kilitlenme raporları için olduğu paylaşılıyor. Diğer izleyiciler ise AppsFlyer, MixPanel ve Segment gibi platformlara bilgi sağlıyor. Hatta MixPanel’in kullanıcı profili oluşturma ve reklamları hedefleme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bu arada LastPass, uygulama içerisindeki tüm izleyicilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmeye hizmet ettiğini söylüyor ve hassas kullanıcı bilgilerini göndermeyeceklerine dair söz veriyor. Bu izleyicileri telefonunda istemeyen kullanıcılar ise, uygulamadaki Gizlilik alt menüsüne gidip bunları devre dışı bırakabilir.

Peki, şifre yöneticileri ne kadar güvenli? Bu sorunun cevabını merak edenlerin 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticilerin çalışma mantığına yakından baktığımız makalemizi incelemesini öneriyoruz.