Anasayfa Makale Sahte Ekran Kartı Nasıl Tespit Edilir?

Sahte Ekran Kartı Nasıl Tespit Edilir?

Satın aldığınız ekran kartı sahte olabilir. GPU-Z ile nasıl tespit edebileceğinizi gösteriyoruz.

Kötü niyetli bazı kişiler her daim kullanıcıları dolandırmak istiyor. Özellikle de söz konusu ekran kartları olduğunda piyasada sahte GTX 960 modellerinin türediğini görebiliyoruz. İşlemci veya ekran kartını taklit etmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu gayet mümkün ve oluyor da!

Sahte ekran kartları maketten ya da başka bir şeyden imal edilmiyor. Bu ürünlerde kullanılan GPU’lar orijinal. Aradaki fark ise kartların yeniden etiketlendirilmiş eski çipleri temel alması. Bilindik bir yerden satın aldıysanız kartınızın sahte olması pek olası olmasa da, özellikle yeni GPU’nuzun beklediğiniz performansı göstermediğini düşünüyorsanız kartı kontrol etmenizde fayda var!

TechPowerUp’ın ekran kartları hakkında derinlemesine bilgi göstermek için tasarladığı GPU-Z adında bir aracı var. GPU-Z’nin en son sürümü artık sahte kart algılama özelliğiyle birlikte geliyor. Tek yapmanız gereken indirip çalıştırmak.

GPU-Z, kurcalanmadığından emin olmak için kartın BIOS’unu inceliyor. Kart eğer kendisini olduğundan daha güçlü (ve pahalı) bir model olarak rapor ediyorsa model adının önünde “[FAKE]” yazısı ve sarı bir uyarı simgesi görüyorsunuz.

Technopat Sosyal’deki bir okurumuzun başına da tam olarak bu geldi. Kendisine satılan bir GTX 960’ın aslında GF114 GPU’lu GTS 450 olduğunu tespit ettik. Sağ olsun kartı bize yolladı -biz de ona bir GTX 950 gönderdik- ve böylece konuyu daha detaylıca ele alabildik.

Siz de güncel GPU-Z çalıştırıp ekran kartınızı kontrol edebilirsiniz.

Yeniden etiketlenen eski GPU’lar da dahil olmak üzere GPU-Z sürüm notları:

v2.12.0 (12 Ekim 2018)

  • Eski yeniden etiketlenmiş NVIDIA GPU’ları (G84, G86, G92, G94, G96, GT215, GT216, GT218, GF108, GF106, GF114, GF116, GF119, GK106) kullanan sahte grafik kartları için algılama eklendi
  • NVIDIA Turing için BIOS kaydetme özelliği eklendi
  • Turing’de birden fazla fan için izleme desteği eklendi
  • Turing’de fan hızını % cinsinden izleme eklendi
  • Gelişmiş -> NVIDIA’ya HDMI ve DisplayPort bilgisi eklendi
  • NVIDIA kartlarındaki güç çekişi artık hem TDP % hem de Watt cinsinden bildiriliyor
  • Valve hile önleme işleminin neden olduğu sistem kilitlenmesi düzeltildi
  • GDDR6 ile Turing’de bellek bant genişliği düzeltildi
  • Sistem belleği kullanım sensörü için araç ipucu düzeltildi
  • Daha yeni sürücülerdeki bozuk Radeon RX 400 GPU kullanım izlemesi düzeltildi