Anasayfa Haber Starlink Kapsama Haritası Ortaya Çıktı

Starlink Kapsama Haritası Ortaya Çıktı

Starlink Kapsama Haritası

Starlink kapsama haritası, servisin beta sürecinde ABD’nin kuzeyine odaklandığını bir kez daha gösteriyor.

Tesla kurucusu Elon Musk’ın önemli bir projesi olan uydu tabanlı internet servisi Starlink, dünyanın her bir noktasına internet getirmeyi amaçlıyor. Bu noktada da Starlink kapsama haritası paylaşıldı.

Küresel geniş bant hız testi Ookla’dan özel bir test alan PCMag, Starlink kullanıcılarının tam olarak nerelerde olduğunu detaylandırmış durumda. Şirket, Aralık ayından itibaren en az 30 Starlink kullanıcısı olan ABD bölgelerini tespit etti. Sonrasındaysa Starlink hızlarını bu bölgelerdeki diğer daha geleneksel internet servis sağlayıcılar ile karşılaştırdı.

Uydu internet ile sabit miktarda uydu bulunurken, bunlara erişebilecek de belirli sayıda insan var. Testte kırsal topluluklar hizmetten en iyi şekilde yararlanırken Seattle, Chicago ve Minneapolis gibi daha hızlı internet servis sağlayıcıların mevcut olduğu yerlerde çok miktarda Starlink beta test kullanıcısı bulunması dikkat çekiyor.

Elon Musk daha önce Starklink servisinin Kanada sınırı boyunca ülkenin daha kuzey kısımlarını hedef alacağını söylemişti. Testte Washington eyaleti en fazla kullanıcıya sahipken SpaceX ve Tesla merkezlerinin de bulunduğu California’daki Santa Clara ve Los Angeles ilçelerinde oldukça az sayıda kullanıcı bulunuyor. Ek olarak Canyon County, Idaho, Cook County, Illinois ve Michigan, Berrien County’de daha az sayıda kullanıcı görülüyor.

Servis şu an için ABD’nin kuzey kesimiyle sınırlı kalsa da, ek uydular ve yörünge uçakları ile güney konumlarının da bu yılın sonlarında beta sürümüne açılacağı ifade ediliyor.

Biz de 2021 sonunda ülkemize gelecek Starlink için kaydolmuştuk. Ayrıca Starlink hızı, fiyatı ve kapsama alanı hakkında her şey için makalemizi okuyabilirsiniz.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.