Anasayfa Haber Güncellendi: PlayStation 5 Kripto Para Madenciliğinde Kullanıldı

Güncellendi: PlayStation 5 Kripto Para Madenciliğinde Kullanıldı

PlayStation 5 Kripto Para

Sony PlayStation 5 oyun konsolu kripto para madenciliği gerçekleştirmeye uyarlandı.

Sony PlayStation 5, Çinli bir kullanıcı tarafından kripto para madenciliği için kullanıldı. Oyun konsolu madencilik için elverişli bir donanıma sahip olmasına rağmen sistem sınırlamaları nedeniyle bunun gerçekleştirilmesi mümkün gözükmüyordu. Ta ki şimdiye kadar…

Konsol, Zen 2 tabanlı ve 8 çekirdekli AMD Ryzen CPU ile RDNA 2 mimarili AMD Radeon GPU kullanıyor. Kullanıcı, bir ekran görüntüsü ile bu donanımdan faydalanarak gerçekleştirdiği Etherium madenciliğini kanıt olarak sunmuş durumda. Buna göre konsolla madencilik performansı 98.76 MH/s’ye ulaşıyor ve güç tüketimi ise 211 W.

Ortaya çıkan bu madencilik performansı için konsola hız aşırtma da yapıldığı düşünülüyor. Normal şartlarda performansın 50 MH/s ile AMD Radeon RX 5700 XT seviyesinde olması gerektiği düşünülüyor.

Korkarız ki PlayStation 5 de önümüzdeki dönemde kripto para madencilerinin gözdesi haline gelebilir.

Sony’nin bu yaz PlayStation 5 için dahili depolama yükseltmelerine izin vermeye hazırlandığını da hatırlatalım.

Güncelleme: Teknoloji bloğu TweakTown, PS5 ile kripto para madenciliği yapıldığı iddiasını yalanladı. Söylentiler ilk olarak Çin forumlarında çıkmıştı ve PS5’in hacklendiği belirtiliyordu. Ancak haberdeki gibi 99 MH/s düzeyine ulaşılmasının PS5 donanımıyla imkansız olduğu ortaya çıktı. Buna kanıt olarak ise Radeon RX 6900 XT’nin 60 MH/s düzeyinde seyretmesi gösteriliyor. Yani PS5’te bir overclock işlemi yapılsa dahi, belirtilen değerlere çıkılması mümkün gözükmüyor.