Anasayfa Video TP-Link Deco P9 Mesh Wi-Fi İncelemesi

TP-Link Deco P9 Mesh Wi-Fi İncelemesi

Powerline ve mesh wi-fi teknolojilerini birleştiren Deco P9’un özelliklerine yakından bakıyoruz.

Deco P9, evin her yerinde hızlı, istikrarlı bir kablosuz internet bağlantısı sağlamak için örgü Wi-Fi ve elektrik hattından faydalanan bir ürün. İncelememizde nasıl bir performans sergilediğini öğrenebilirsiniz.

Mesh ürünlerle menzil genişleticilerin farkı

Mesh ürünleri kablosuz ağınızı aynı SSID üzerinden dağıtır. Menzil genişleticilerde ise konumunuza göre farklı SSID’lere bağlanırsınız. Örneğin router’ınız oturma odanızda, menzil genişleticiniz de yatak odasında diyelim. Bir odadan diğerine geçerken SSID değiştirdiğiniz için kısa süreli de olsa ağ bağlantınızda bir kopma yaşanır.

Mesh’teyse aynı ağ içinde kaldığınızdan kopma yaşamadan farklı mesh cihazları arasında geçiş yaparsınız.

Powerline + Mesh

Ama bu mesh çözümünü diğerlerinden farklı kılan nokta TP-Link’in kablosuza ek olarak powerline teknolojisini de desteklemesi. Bu teknoloji evinize döşenen şebeke elektriği hattını bir ağ kablosu gibi kullanıyor. Yani her priz bir ethernet kablosuna dönüşüyor. Tp-Link bu sayede bize hibrit bir çözüm sunmuş. Bazı kalın duvarlar kablosuz sinyalleri aşmakta zorlanıyor, özellikle de 5Ghz bandı için geçerli bu. İşte bu gibi ortamlarda.

TP-Link Deco P9
Bize inceleme için 2’li ürün gelse de Deco P9’un 3’lü kitlerini de bulabiliyorsunuz.
TP-Link Deco P9
Cihazın ince tasarım detayları dikkati çekiyor

Cihaz WI-FI’ın en son sürümü olan 6’yi yani AX’i desteklemiyor. Bunun yerine WI-FI 5 yani AC’yi destekliyor. Bilmeyenler için AC’de 2 sürüme ayrılmış durumda. Wave 1 ilk çıkan sürümdü, Wave 2 ise bugün WI-FI6’da da bulunan birçok özelliğin daha basitleştirilmiş versiyonlarına sahip. Yani bir WI-FI6 performansı göremesek de evinde 4K Ultra HD kalitede video aktarım servislerini kullanmak isteyen ortalama kullanıcının bu ihtiyacına cevap verecek bant genişliğini sunuyor diyebiliriz.

5Ghz bandında cihazın sunabildiği hız 867Mbps, 2.4Ghz de 300 Mbps oluyor. Bu değerler bugün router’larda gördüğümüz

İncelediğimiz iki üniteli TP-Link Deco P9’un bir de 3’lü kiti var. Artık evinizin büyüklüğüne ve ağı dağıtmak istediğiniz alanlara göre bunu seçiyorsunuz. 3’lü kit için Tp-Link 560m2’ye kadar kapsama alanı sunuyor.

TP-Link Deco P9 bağlantı ve fiziksel özellikleri

TP-Link Deco P9 Portlar
Arka tarafta görünen 2 adet Gigabit ethernet yuva

Bu ünitelerden birine modeminizden ethernet kablosu çekerek internet bağlantınızı almasını sağlıyorsunuz. Sonra diğer üniteleri evinizde interneti yaymak istediğiniz noktalara yerleştiriyorsunuz. Bu üniteler birbirleriyle hem kablosuz ağ yoluyla hem de evinizin elektrik tesisatından geçen ağ bağlantısı sayesinde haberleşiyor.

LAN kablo
Kutudan 1 metre LAN kablosu çıkıyor
Elektrik kablosu 1.5 metre

Kutu içeriğine baktığımızda ünitelerin kendinden başka 1 adet 1metre uzunluğunda yassı ethernet kablosu ve 1.5 metre uzunluğunda 2 pinli AC güç kablosu görüyoruz. Yani cihazın adaptörü dahili.

TP-Link Deco P9 Güç Girişi
Elektrik kablosunu direk cihazın altına takıyorsunuz, adaptör yok.

TP-Link Deco P9 dekoratif ve sade bir görünüşüyle beğenimizi kazandı, ev ya da ofis ortamlarında kitap rafına ya da masa üstüne koyulduğunda sırıtmayan ve dikkat çekmeyen bir tasarımı var.

Kitap rafına koymak için ideal

Arka tarafındaki bağlantılara göz attığımızda 2 adet Gigabit LAN yuvası görmekteyiz. Üst Ağı paylaştırdığınız evinizin uzak noktalarında oyun konsolu ve bilgisayarlarınıza bu ethernet kablolarıyla internet dağıtabiliyorsunuz.  Deco P9’ı sıfırlamak için altındaki gömülü reset tuşunu kullanabiliyorsunuz. Cihazdaki tek ışık üstte bulunan Tp-Link logolu durum ışığı.

Kurulum ve Deco uygulaması

Cihazların kurulumunu TP-Link’in Deco mobil uygulaması ile yapıyoruz. Deco uygulamasını telefonunuza indirip kurmak 5dk’nızı bile almıyor. Bunun için modeminizden ana deco ünitesi yapacağınız üniteye kablo çekmeniz gerekmekte. Kurulumda tüm Deco üniteleri otomatik algılanmıyor malesef, mesh ağınıza ekleyeceğiz her deco ünitesi için buradaki +’ya basıp uygulamanın bu üniteleri keşfedip ağınıza eklemesini sağlıyorsunuz.

Uygulamanın Türkçe dil desteği var ve herşeyi anlıyorsunuz fakat bazı kelime ve cümlelerin tekrar kontrol edilmesi gerekebilir çünkü ufak tefek hatalar farkettik.

Uygulama 2 ana kategoriden oluşuyor. “Genel bakış” ve “Daha”. Genel bakışta ağınıza bağlı istemcilerin bir listesini ve anlık ne kadar indirme ve gönderme yaptıklarını görebiliyorsunuz. “Daha” kısmında yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin wi-fi ağınızı yönetebiliyorsunuz ve cihazın çalışma şeklini yönlendirici veya access point olarak değiştirebiliyorsunuz. Ebeveyn kontrolleri eklemeyi de ihmal etmemiş buraya Tp-Link. Seçtiğiniz istemcilere gün ve saat bazlı olarak erişim kısıtlaması getirebiliyor ve belirli kategorideki web sayfalarını engelleyebiliyorsunuz. Her Tp-link cihazda görmeye alıştığımız gibi cihaz üzerindeki LED buradan açılıp kapatılabiliyor.

Ağ performansı

Powerline teknolojisi teoride gigabit ethernet hızlarına yakın performans sunsa da ünitelerin birbiri arasındaki kablo uzunluğu ve prize bağlı klima, çamaşır makinesi gibi yüksek güç çeken ev eşyalarınızın oluşturduğu parazit gibi etkenler bazen performansı düşürebiliyor.

Bunu test etmek için evde klima ve su ısıtıcı açıkken birbirine uzak iki masaüstü bilgisayarı Deco P9’a bağladık.

P9 üniteleri powerline’a ek olarak %100 sinyal kalitesi olmasa kablosuz olarak birbirlerini görüyorlardı.

Windows ağı üzerinden dosya kopyalamayı başlattığımızda görmeyi beklediğimiz 80-90MB/sn değerlerini gördük. Çalışan ev eşyaları bağlantıda kopma ya da yavaşlama gibi sorunlara sebep olmadı.

Sonuç değerlendirmesi

Sonuç olarak TP-Link Deco P9 powerline desteği sayesinde diğer mesh ürünleriyle internet dağıtmanızın mümkün olmadığı alanlarda mesh keyfini sürebilmenizi sağlıyor. Özellikle de katlar arasında kablosuz ağ sinyallerinin oldukça zayıfladığı bilinen bir gerçek. Dolayısıyla dublex ve triplex ev sahiplerinin bu üründen oldukça faydalanabileceğini düşünüyorum. Hatta sizi bu noktalara ethernet kablosu çekme masrafındandan kurtarıyor. Kablosuz ağ hızları güncel yüksek performanslı router ve mesh çözümlerine göre bir tık düşük olması ürünün eksi sayabileceğimiz bir yanı, bunun dışında kitten oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim.