Anasayfa Haber 4K Akıllı TV’ler İçin MediaTek MT9638 Duyuruldu

4K Akıllı TV’ler İçin MediaTek MT9638 Duyuruldu

MediaTek MT9638

MediaTek MT9638 yapay zeka konusundaki yeniliği ile 4K akıllı TV’lerde fark yaratmayı hedefliyor.

MediaTek tarafından 4K akıllı TV modelleri için yeni bir çipset duyuruldu. MediaTek MT9638 özellikle yapay zeka işleme birimi (APU) özelliği ile dikkat çekmeyi başarıyor. Bu sayede TV’lerin AI süper çözünürlük, AI görüntü kalitesi, AI ses asistanları, değişken yenileme hızı ile hareket tahmini ve hareket telafisi (MEMC) gibi teknolojileri desteklemesine olanak sağlanmış olacak.

MT9638, ARM Cortex-A55 CPU ve Mali-G52 GPU ile gelirken, APU ise ayrı bir birim durumunda. Çipset ile 4K60 çözünürlük ve HEVC, VP9 ile AV1 kod çözümü için destek sunuluyor. Ek olarak, HDR10+ video ile birlikte Dolby Atmos ve DTS Virtual X ses için destek mevcut.

MT9638 en yeni bağlantı standartları için de desteğe sahip. Bunlara örnek olaraksa HDMI 2.1a ve Wi-Fi 6 örnek olarak verilebilir. HDMI 2.1a ile yeni nesil oyun konsollarının özelliklerine destek sağlanabilecekken, AI süper çözünürlük ise daha eski içeriklerin görüntüsünün yükseltilmesine yardımcı olabilir.

MediaTek TV İş Birimi Genel Müdürü Alex Chen, “Akıllı ev aletleri daha akıllı ve çeşitli hale geldikçe, tüketiciler tüm cihazlarını doğrudan TV’lerinden kontrol etmek için yapay zeka özellikli multimedya özelliklerinden yararlandıkları için akıllı TV’ler akıllı ev için yeni bir merkez haline geliyor.” ifadelerini kullanıyor.

MT9638’den gücünü alan 4K akıllı TV’lerin 2021 yılının ikinci çeyreğinde tüketici pazarına ulaşması bekleniyor.

MediaTek geçtiğimiz ay ise şirketin mmWave sunan ilk 5G modemi olan Helio M80‘i tanıtmıştı.