Anasayfa Haber AMD Smart Access Memory Desteği, Ryzen 3000 İşlemcilere Geliyor

AMD Smart Access Memory Desteği, Ryzen 3000 İşlemcilere Geliyor

Ryzen 3000 Smart Access Memory

AMD Ryzen 3000 serisi işlemci sahipleri de Smart Access Memory teknolojisinin sunduğu kare oranı artışından istifade edebilecek.

AMD, Smart Access Memory (Akıllı Erişim Belleği) teknolojisini Ryzen 3000 serisi işlemcilere de getireceğini duyurdu. Tabii ki bu avantajdan faydalanmak için bir Radeon RX 6000 serisi ekran kartınızın olması gerekiyor. Özelliğin daha önce sadece yeni Ryzen 5000 işlemciler için duyurulmuş olduğunu da hatırlatalım.

PCIe Resizable BAR (Yeniden Boyutlandırılabilir BAR) özelliği, işlemcinin GPU belleğine tam erişime sahip olmasına izin verirken, tipik olarak bir işlemci ise işletim sistemleriyle uyumluluk için limitlere takılıyor. Sonuç olarak, artık mevcut olan VRAM’in tamamı sayesinde, CPU’dan gelen istekler sıralı olarak değil paralel olarak sıraya alınabiliyor ve bu da gönderim hızlarını artırıyor. AMD, Ryzen 3000 ile daha önce hem AMD hem de NVIDIA‘nın sunduğu yüzde 10’a kıyasla yüzde 16’ya kadar daha fazla performans vaat ediyor.

Özellik daha önce sadece Ryzen 5000 serisi işlemci, Radeon RX 6000 GPU ve AMD 500 yonga setli anakartları bir arada kullanan kullanıcılar için aktif edilebilir durumdaydı. Şimdi ise şirket bunda kullanıcıların lehine bir değişiklik yapmış oldu.

AMD anakart güncellemelerini de kullanıma sunacak. Ayrıca, Ryzen 3000 Serisi masaüstü işlemciler için desteğin AGESA 1.2.0.1 (veya daha yeni) tabanlı anakart BIOS’unda mevcut olduğu ifade ediliyor.

AMD Smart Access Memory ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenleri makalemizi okumaya davet ediyoruz.