Anasayfa Haber AMD, Kripto Madencilik için GPU Yapabilir

AMD, Kripto Madencilik için GPU Yapabilir

AMD Radeon RX 5700

AMD RDNA temelli madencilik GPU’ları yakında gelebilir.

Phoronix tarafından AMDGPU Linux çekirdek sürücüsü için bir dizi düzeltmeden alınan yama notları, AMD’nin RDNA1 mimarisine dayalı madenciliğe özgü ekran kartları üzerinde  çalışma olasılığını ortaya çıkardı.

Çekirdek sürücüsü yama notları, NV12 SKU’sundaki değişiklikleri belirtiyor. Bu SKU, Video Core Next’i (VCN) desteklemeyen Navi 12 çekirdeğini kullanan bir ekran kartı olduğu için özellikle ilgi çekici. Basitçe anlatmak gerekirse AMD’nin NV12 ekran kartı, sürücü düzeyinde video yeteneklerini desteklemeyecek.

Görütü desteği olmayan bir AMD ekran kartını ilk kez duymuyoruz. Geçen yılın sonlarında aynı AMDGPU Linux çekirdeği, video ve görüntü çıkışları sürücü düzeyinde devre dışı bırakılmış bir Navi 10 modelini gösteriyordu.

Görüntü çıkışı olmayan ekran kartlarının her ikisi de, AMD’nin kripto para madenciliğine adanmış bir dizi GPU oluşturma olasılığına işaret ediyor. Nvidia kısa süre önce Turing tabanlı madencilik ekran kartlarını duyurmuştu.

Neden RDNA1?

Eski RDNA1 mimarisine geri dönmek, özellikle günümüzün ekran kartı sıkıntısının ortasında RDNA2 çözümüne kıyasla zamandan, kaynaklardan ve geliştirme maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir. Bunun yanı sıra kripto madencilik, RDNA2’de kullanılan Infinity Cache’den genellikle faydalanmaz ve ışın izleme donanımına da ihtiyaç duymaz.

AMD’nin mevcut kripto çılgınlığı etrafında neler yapmayı planladığını görmek ilginç olacak. AMD ‘madencilik GPU’ pazarına yeniden girerse, GPU alanında yeni bir rekabet seviyesi olabilir. Veya 2018’deki Polaris GPU’lar gibi, madencilik pazarının dibe düşmesiyle birlikte büyük siparişlerin geldiği ve GPU bolluğu olan bir son olabilir.