Anasayfa Haber Bülten Apple Music ve App Store Dünya Kadınlar Günü’nü Unutmadı

Apple Music ve App Store Dünya Kadınlar Günü’nü Unutmadı

Apple Music ve ve App Store Dünya Kadınlar Günü’nü özel içerikler ile beraber kutluyor.

Apple, her yıl olduğu gibi bu yılda Dünya Kadınlar Günü’nü özel içerikler ile beraber kutluyor. Bu doğrultuda ise Apple Music ve App Store üzerinden kadınlara yönelik içerikler yayınlayan teknoloji devi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü güçlü kadınlar ile kutluyor.

Apple Music’te Dünya Kadınlar Gününe Genel Bakış

Apple Music, müzik dünyasının önde gelen kadınlarının gücünü, cesaretini ve kardeşliğini, onlara ait şarkı ve hikayeleri ön plana çıkararak kutluyor. Apple Music, rekorlar kıran, listelerde ilk sıralarda yer alan, gerek yaptıkları işler ve yarattıkları pozitif değişim gerek pop kültürü ve ötesinde bıraktıkları etkilerle ilham kaynağı olan, kendi alanlarında lider kadınları Mart ayı boyunca öne çıkaracak. Apple Music dinleyicileri dünyanın her yerinden sanatçıların ve fikir önderlerinin yer aldığı özel derlenen çeşitli “Vizyoner Kadınlar” çalma listelerinin tadını çıkarabilecek. Apple Music’te ayrıca dört adet orijinal kısa film yayınlanacak. 8 Mart tarihinde Apple Music Radyosu ve Apple Music TV’de 24 saat boyunca kesintisiz olarak  kadın müzisyenlere, seslere ve hikayelere yer verilecek.

Öncü Kadınlar Çalma Listeleri

Ayın başından itibaren Apple Music’te, dünyaca tanınmış sanatçı ve fikir önderlerinin kendilerine ilham veren kadınlara ait favori şarkılarıyla hazırladığı 20 farklı global “Öncü Kadınlar” çalma listesi yer alacak. Apple Music’teki “Öncü Kadınlar” koleksiyonunda Amy Lee, Arlo Parks, Cara Delevingne, Cardi B, Carly Pearce, Caroline Shaw, Celeste, Diane Warren, Jazmine Sullivan, Karol G, Kim Ng, Linda May Han Oh, Loretta Lynn, Remi Wolf, Romy, ROSÉ, Saweetie, St. Vincent, Tasha Cobbs Leonard, Yola ve Zoe Wees tarafından hazırlanan çalma listeleri bulunuyor. Aynı zamanda bu listede Türkiye’den piyanist Gülsin Onay‘da yer alıyor.

Apple Store Dünya Kadınlar Günü

App Store Kadınları Kutluyor

Türkiye’deki uygulama ve oyun geliştirme dünyasında kadınlar sektörün ilk günlerinden beri izlerini bırakmaya devam ediyor. Türk kadınların imzasıyla App Store hikayesinde meditasyon uygulamaları Innerjoy ve Mindia, gençlere tasarruf ve yatırım konusunda rehberlik eden Moneye, sinematografik bir oyun olan Recontact İstanbul, farklı pek çok konuda eğitim sağlayan Studio Canlı, sosyal bir spor uygulaması olan SWEATers, popüler kelime bulma oyunu olan Kelimelik ve bulmaca oyunu Color N Roll’un kadın geliştiricileri ile yapılan röportajlar okuyanlara ilham verecek.

Kadın deneyiminin güçlü sesleri hikayesi dünyada ve Türkiye’de kadın yazarların kaleminden çıkma eserleri Dinlebi uygulaması ile kullanıcılara sunuyor. Edebiyat her daim kadınların sesini kuvvetlendiren en önemli araçlardan biri olarak hikayelerine ve mücadelelerine, hedeflerine ve başarılarına alan açıp kitlelerle buluşmalarında önemli bir rol oynadı. Dinlebi uygulaması farklı dönem, coğrafya ve deneyimleri temsil eden kadın yazarların seçkisini bu hikaye ile sunuyor.

Oyunların kadın kahramanları hikayesi unutulmaz oyunlarda yer alan güçlü kadın savaşçılar, kaşifler kurtarıcılar ve sadık dostları hatırlatıyor ve mobil oyunlarda nasıl kahramanlığın kitabını yazdığını anlatıyor. Ayrıca Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara Sağlığını kontrol altına al hikayesi ile annelikten regl dönemleri ve menopoz kontrolüne, meditasyon ve spor uygulamalarına kadınlara sağlık konusunda çeşitli uygulama önerinde bulunuyor. Klişelere meydan okuyor hikayesi Hungry Shark World oyununun kreatif direktörü Elisabeth Sampat’ın mobil oyun tasarımı deneyimini anlatıyor.