Anasayfa Haber WhatsApp Şifre Korumalı iCloud Yedeklemeleri Sunacak

WhatsApp Şifre Korumalı iCloud Yedeklemeleri Sunacak

WhatsApp

WhatsApp, şifre korumalı iCloud yedeklemeleri ile kullanıcılarına daha fazla gizlilik sunmak hedefinde.

WhatsApp, platformuna şifre korumalı ve şifrelenmiş iCloud yedeklemeleri getirmek üzere çalışıyor. Bu sayede anında mesajlaşma uygulaması sohbetleri daha fazla koruma altına almak hedefinde.

WhatsApp halihazırda mesaj ve resim alışverişi tarafında uçtan uca şifreleme desteği sunuyor. Öte yandan, sohbet yedeklemesi hem Google Drive hem de iPhone ve Android‘de iCloud’da güvenli değil. Bu da haliyle bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği bir açık veriyor. Böylece korsanların, sohbet yedeklemelerine kullanıcının Gmail veya iCloud hesapları üzerinden erişmesi mümkün hale gelebiliyor. Şifre korumalı ve şifrelenmiş iCloud yedeklemesi ise bunun için çare niteliğinde.

Şifrelemenin çalışması için kullanıcıların yedeklerini şifre ile koruması gerekiyor. Yani şifre olmadan kullanıcıların sohbet geçmişlerini ve medyalarını cihazlarına geri yüklemesi mümkün olmayacak. Platform ayrıca, kullanıcıların yedeklenen sohbet verileri için şifrelerini sıfırlamasına da izin verecek. Şu an ise WhatsApp sohbetleri ve medyayı sadece şifre olmadan yedekleyebiliyor. WABetaInfo, bu yeni özelliğin gelecekteki WhatsApp yapıları ile kullanıma sunulacağını paylaşıyor.

Son dönemde WhatsApp’ın dayattığı yeni gizlilik politikası sebebiyle eleştiri oklarının hedefinde olduğunu da bir kez daha hatırlatalım. Bu gizlilik politikasına göre platform sohbet verilerini Facebook ile paylaşacak. 15 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla bu politikayı kabul etmeyenler içinse sınırlamalar uygulanacak.

Ek olarak, WhatsApp masaüstü uygulaması için sesli ve görüntülü arama desteğinin de geçtiğimiz hafta sunulduğunu not olarak düşelim.