Anasayfa Haber Denuvo Anti-Cheat Yazılımı PlayStation 5’e Geliyor

Denuvo Anti-Cheat Yazılımı PlayStation 5’e Geliyor

Denuvo Anti Cheat PlayStation 5

Denuvo’nun Anti-Cheat yazılımının PlayStation 5’e geleceği açıklandı.

İlk olarak 2014 yılında kullanıma sunulan Denuvo kopya koruma teknolojisi, adından bir hayli söz ettirmişti. Korsan kullanıcıların tabiri caizse korkulu rüyası haline gelen şirket 2019 yılında da Denuvo Anti-Cheat yazılımını duyurmuştu. Böylece söz konusu firma korsan kullanıcıların haricinde hilecilerle de mücadele edebilecek. Şimdi de bahsi geçen hile algılama sisteminin PlayStation 5 platformuna geleceği açıklandı

Bu kısımdaysa kısa bir süre önce bir basın bildirisi yayınlayan Irdeto, PlayStation 5 Tools and Middleware programına katıldığını duyurdu. Bu doğrultudaysa bu hile algılama sisteminin oyun geliştiricilerine sunacağını açıklayan firma, aynı zamanda Denuvo korumasının PS5 oyunlarında kullanılabileceğini de belirtti. Böylece PS5 kullanıcılarına daha kaliteli ve güvenli bir oyun deneyimi sunacaklarını ifade eden firma, aynı zamanda konsol üzerindeki hilecilerle de mücadele edeceğini söyledi.

Bunun yanı sıra bu sistemin oyun performansına nasıl etki edeceği hakkında da bir takım açıklamalarda bulunan firma, Denuvo korumasının ve Anti-Cheat yazılımın oyun performansını hiçbir şekilde etkilemeyeceğinin de altını özellikle çizdi.

Denuvo Anti-Cheat PlayStation 5
Denuvo Anti-Cheat PlayStation 5

Denuvo Anti-Cheat nedir?

Irdeto tarafından hazırlanan bu çözümün doğrudan oyunun kodlarına entegre ediliyor. Böylece, hileciler oyun kodlarına erişip bu kodlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapamadan, söz konusu Anti-Cheat çözümü sayesinde tespit edilip engellenebiliyor. 

Şirket yetkilerinin söylediklerine göre, bu sistemde AMD ve Intel‘in sunmuş olduğu en güncel donanım tabanlı güvenlik özelliklerine yer veriliyor.

Bunun yanı sıra, bünyesinde bulunan yapay zeka ve makine öğrenmesi sayesinde de, hilecilerin çeşitli yöntemleri oyun sırasında da anlık olarak tespit edilebiliyor. Ayrıca bu sistem kendi kendini de zamanla geliştirebiliyor.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.