Anasayfa Haber Raspberry Pi Destekli Sivrisinek Lazeri Geliştirildi

Raspberry Pi Destekli Sivrisinek Lazeri Geliştirildi

Sivrisinek Lazeri

Rus bir bilgisayar uzmanı, kendisini Raspberry Pi destekli bir sivrisinek lazeri geliştirmeye adamış.

Ildar Rakhmatulin adlı Rus bilgisayar uzmanı, Raspberry Pi ve lazer kullanarak ortaya bir sivrisinek lazeri çıkarttı. Rusya Güney Ural Eyalet Üniversitesi’nde beyin-bilgisayar arayüzleri üzerine çalışan uzman, icadı ile saniyede iki sivrisineği etkisiz hale getirdiğini iddia ediyor.

Motherboard’un haberine göre, Sivrisinekleri lazerle öldürmek için Raspberry Pi başlıklı bir makaleye de imza atan Rakhmatulin içerisinde bir Pi kamera, elektrik akımlarını algılayan bir galvanometre, 450 nanometre dalga boyu ile sivrisinekleri öldürmeye yetecek kadar güçlü bir lazer işaretçisi ile donatılmış Raspberry Pi kullanarak hedefini havada vurabileceğini paylaşıyor. Makalenin sivrisinek katili makine için çeşitli yöntemlere ve modellere odaklandığını da belirtelim.

Öte yandan, uzmanın ilerleme kaydetmesi kış sebebiyle durmuş durumda. Hem de bunun tam da test zamanına denk geldiği ifade ediliyor. Rakhmatulin işi ilerleterek cep boyutunda bir cihaz üzerinde çalıştığını, ancak ilkbahara kadar cihazı daha fazla gösteremeyeceğini de sözlerine ekliyor. İleriki dönemde sivrisinekleri izlemek için servo motorlarda telefoto lensleri denenmesi ve cihaza derin öğrenme yeteneklerinin kazandırılması da gündemde. Bununla da kalmayan bilgisayar uzmanı, en verimli cihazın otonom bir uçak kullanmak olduğunu düşünüyor.

Rakhmatulin, lazerin sadece sivrisinekleri yok etmek için değil, aynı zamanda yabani otları ve zararlıları da yok etmek için olduğunu ifade ediyor. Prototipi iş üstünde görmeyi ise merakla bekliyoruz.

Diğer taraftan, Oxford Üniversitesi COVID-19 Laboratuvarı’nın bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradığını da hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.