Anasayfa Haber Astronotları ISS’ye Taşıyacak Crew-2 Görevi Ertelendi

Astronotları ISS’ye Taşıyacak Crew-2 Görevi Ertelendi

spacex falcon 9

NASA’nın mürettebatlı ISS yolculuğu 22 Nisan’a ertelendi.

Amerikan uzay ajansı NASA, SpaceX roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebat gönderme görevinin en az iki gün daha ertelenerek 22 Nisan’a çekildiğini duyurdu. Milyarder girişimci Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ikinci “operasyonel” uzay istasyonu ekibini Mart ayı sonunda NASA için ISS’e fırlatmayı planlamıştı. NASA ise geçtiğimiz Ocak ayında bu fırlatmanın beklenenden daha geç olacağını ve hedeflenen tarihin 20 Nisan’a çekildiğini söylemişti. Şimdi ise tekrardan belirlenen tarihte bir değişime gidildi ve fırlatma tarihi 22 Nisan olarak açıklandı.

NASA sözcüsü Dan Huot’un Pazartesi günü yaptığı açıklamada, programın uzay istasyonuna mevcut uçuş sürelerine göre yeniden ayarlandığını ve bunun astronotların uyku ihtiyacını minimuma indirdiğini söyledi. Bu uçuş ayrıca özel bir şirketin uzay aracıyla gerçekleştirilecek ikinci tam teşekküllü uzay istasyonu mürettebat görevini temsil ediyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez özel bir şirkete yani SpaceX’e ait olan Falcon 9 roketi, mürettebatlı bir şekilde ISS’e fırlatılmıştı.

nasa crew-2

Dört üyeli SpaceX Crew-2, iki NASA astronotu olan görev komutanı Shane Kimbrough ve pilot Megan McArthut ile Japon astronot Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan görev uzmanı arkadaşı Thomes Pesquet’den oluşuyor. Crew-2, uzay istasyonuna yanaştıktan sonra, Kasım ayında istasyona gelen dört SpaceX Crew-1 astronotuna katılacak. Crew-2, altı ay boyunca ISS’te kalacak, Crew-1 ise Mayıs ayı başlarında dünyaya geri dönecek.

Son olarak, Crew-1’in ISS’den dönüş tam tarihinin henüz belirlenmediğini belirtelim.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.