Anasayfa Haber Facebook, Kısa Videolardan Para Kazanılmasına İzin Verecek

Facebook, Kısa Videolardan Para Kazanılmasına İzin Verecek

Facebook Türkiye temsilci

Facebook, içerik oluşturucuların kısa videolardan para kazanmasına izin verecek.

Reuters’in aktardığı habere göre sosyal ağ, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Facebook platformundaki içerik oluşturucuların reklamlar aracılığıyla kısa videolardan gelir elde etmelerine izin vereceğini söyledi.Duyuru, küçük çaplı rakiplerinin ünlü sosyal medya kişiliklerini çekmek için yarıştıkları bir dönemde, şirketin içerik oluşturucuların daha fazla para kazanmasına yardımcı olma planlarını ayrıntılı olarak açıkladığı bir blog girdisinde yapıldı.Snapchat sahibi Snap Inc, Snapchat Spotlight adlı özelliğinde viral kısa videolar yapan içerik oluşturuculara günde 1 milyon dolar ödüyor. Twitter kısa süre önce, kullanıcıların özel içerik için takipçilerden ücret almasına olanak tanıyan “Süper Takipçiler“i başlatacağını duyurdu. Benzer şekilde YouTube da yakın zamanda Kısa Videolar özelliğini Beta’dan çıkardı ve Technopat olarak biz de kısa videolarımızı paylaşmaya başladık.

Facebook, içerik oluşturucuların artık bir dakika kadar kısa videolardan da reklam geliri elde edebileceğini söyledi -eskiden bu süre üç dakikanın altında olamazdı.

Şirket ayrıca, içerik oluşturucuların para kazanmak için Facebook Hikayelerinde kullanabilecekleri, çıkartma gibi görünen reklamları test etmeye başlayacak. Artık daha fazla içerik oluşturucu, önceden yalnızca davetli bir program olan Facebook’ta canlı akış videolarından reklam geliri elde etmeye hak kazanabilecek.

Sosyal medya devi, kullanıcıların Facebook Live’daki içerik oluşturuculara bahşiş olarak verebilecekleri 7 milyon dolarlık ücretsiz Facebook Yıldızı dağıtacağını da belirtti.