Anasayfa Makale SSD TBW ve Total Bytes Written Değerleri Nedir?

SSD TBW ve Total Bytes Written Değerleri Nedir?

SSD ömrünü ölçmede önemli bir değer olan TBW nedir ve Total Bytes Written ile farkı ne? Kapsamlıca açıklıyoruz.

Geleceğin depolama birimi olan SSD’ler, farklı türde NAND yongalar ihtiva ediyor. SSD’de kullanılan bu NAND yongalara göre sürücünün ömrü değişiklik gösterebiliyor. Örneğin SLC kullanan bir SSD, MLC veya TLC kullanan modele göre daha uzun ömürlü olabiliyor. SSD üreticileri de kullandıkları yongalar için bir yazma garantisi veriyor. Bu değer TBW olarak ifade edilen Terabytes Written değeri. Yazılan Terabyte, SSD’nin genelde ne kadar veri yazıldıktan sonra garantisinin biteceğine işaret ediyor. Öte yandan bu değer kesinlikle SSD’nin ömrünü belirlemiyor.

TBW ile çok benzer bir başka terim daha var ki bu da Total Bytes Written değeri. Bu da SSD’ye kaç Byte veri yazıldığını ifade ediyor. SSD’yi bilgisayarınıza takar takmaz sürücüden veri okumaya başlıyorsunuz ve diski formatlar formatlamaz da veri yazma işlemi başlıyor. SSD içindeki Firmware de bütün kayıtları tutarak gerektiğinde ne kadar veri yazdığınızı öğrenmenizi sağlıyor.

Data Units Written ve Total Bytes Written Farkı

Uzun zamandır test ettiğimiz Crucial P5 512 GB modeli için Micron’un verdiği yazma garantisi 300 TBW. Tabii ki biz bu değerin çoktan üstüne çıktık fakat ortada iki farklı veri var: Data Units Written ve Total Bytes Written. CrystalDiskInfo ve Crucial’ın kendi yazılımı olan Storage Executive farklı veriler göstermekte. Peki bu iki değer arasındaki fark ne?

Total Bytes Written CrystalDiskInfo
CrystalDiskInfo yazılımındaki Total Host Wirtes değeri tam olarak TBW değil.

Bu soruyu Micron’a sorduk ve gelen cevabı aktarıyoruz:

Öncelikle CDI bilgilerini bir kenara bırakacağız. Göstergelerini bulmak için yaptıkları hesaplamalarla ilgili gerçekten konuşamam. Storage Executive’in doğru olduğunu varsayacağım. Bu, CDI’ın yanlış olduğu anlamına gelmez… sadece biraz farklı bir ölçüm olabilir.

SSD’ler için, ne kadar veri yazıldığı açısından önemli olan iki değer vardır: (1) ana bilgisayardan SSD’ye geçen veriler ve (2) gerçekte NAND’a yazılılan toplam veriler ki bunun içinde ana bilgisayardan gelen yeni veriler, aşınma seviyelendirme ve çöp toplama gibi arka plan işlemleri nedeniyle yazılan veriler yer alır. Değer (2) her zaman (1) değerinden daha yüksektir.

  • İlk değer “Yazılan Veri Birimleri/Data Units Written” adlı alana kaydedilir. Aşağıdaki ekran görüntüsü için bu değer 0x01C118DFCA’dır ve yaklaşık 3,86 PB’ye dönüştürülür.
    • İkincisi “Yazılan Toplam Bayt/Total Bytes Witten” alanına kaydedilir. Burada değer 0x01539BD67D65AC0 olup yaklaşık 5,97PB’dir.

Analiz amacıyla, Yazma Yükseltme Faktörünü (WAF/Write Amplification Factor) hesaplamak için bu iki sayıyı kullanırız. Bu durumda WAF yaklaşık 1.6’dır, bu da sürücünün tek başına ana bilgisayar tarafından yazılandan yaklaşık %60 daha fazla veri yazdığı anlamına gelir (arka plan işlemleri nedeniyle). Bu aslında çok iyi bir sonuç, muhtemelen iş yükünün sıralı yapısı nedeniyle. Daha sıradan bir Windows günlük bilgi işlem ortamında, WAF’ın bundan çok daha yüksek, kabaca 2.0 ila 3.0 aralığında görürüz… bunu tasarımlarımızda ve güvenilirlik tahminlerimizde hesaba katıyoruz.

Storage Executive Total Bytes Written
Crucial Storage Executive yazılımı, size detaylı bilgi veriyor.
Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.