Anasayfa Haber iPhone 13 Pro Modelleri, Samsung 120 Hz LTPO OLED Ekran Kullanabilir

iPhone 13 Pro Modelleri, Samsung 120 Hz LTPO OLED Ekran Kullanabilir

iPhone 13 Pro 120 Hz

Apple’ın iPhone 13 Pro modelleri için Samsung’un 120 Hz LTPO OLED panellerini kullanabileceği konuşuluyor.

Samsung, geçtiğimiz yıl akıllı telefonlarında yüksek yenileme oranlı ekranlar kullanmaya başladı. Apple ise iPhone 12 tarafında beklentiler varken, henüz bu teknolojiyi iPhone’larında uygulamadı. Şirketin iPhone 12 serisinde 120 Hz yenileme hızına sahip ekranları kullanacağı iddia edilmişti ancak pil ömrü endişeleri nedeniyle iPhone 12 serisinde yüksek yenileme hızlarına sahip ekranlar tercih edilmedi. Şimdi ise Cupertino merkezli şirketin, iPhone 13 serisinde Samsung’un LTPO OLED panellerini kullanmaya karar verdiği bildiriliyor.

Apple, The Elec’in bir raporuna göre iPhone 13 serisinde değişken 120 Hz yenileme hızına sahip Samsung Display’in LTPO OLED panellerini kullanacak. Ayrıca raporun iddiasına göre, şimdiden yeni paneller için sipariş bile verilmiş. Samsung, LTPO ekran için Apple’a özel OLED panel üretim hattını geliştirecek ve panelleri bu yıl içinde teslim etmeye başlayacak. Samsung’un Apple’a ayda 30.000 LTPO OLED panel garanti ettiği bildiriliyor ancak üretim hattının gelişimi tamamlandıktan sonra 70.000’e kadar LTPO OLED panel tedarik etmeye başlayacak.

iPhone 13 Pro 1 TB

LTPO OLED paneller, ekranın yenileme hızını değiştirebildikleri için normal OLED panellere kıyasla daha düşük enerji tüketiyor. Örneğin, kullanıcı arayüzünde gezinirken yenileme hızı otomatik olarak 120 Hz’e geçebilirken, video izlerken 30 Hz veya 60 Hz’e kadar düşebiliyor. Ekranda hiçbir şey yokken ise yenileme hızı 1 Hz’e kadar düşüyor ve böylelikle güç tasarrufu sağlanmış oluyor.

Son olarak, Apple’ın sadece iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’e değişken 120 Hz yenileme hızına sahip ekranlar getirmesini beklediğimizi belirtelim.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.