Anasayfa Haber Ücretsiz Oyunlar İçin Ücretli Xbox Live Gold Aboneliği Gerekmeyecek

Ücretsiz Oyunlar İçin Ücretli Xbox Live Gold Aboneliği Gerekmeyecek

Xbox Live Gold ücretsiz

Microsoft, ücretsiz oyunlar için Xbox Live Gold abonesi olma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Xbox sahiplerinin yakında konsollarında ücretsiz oynanabilen oyunların keyfini çıkarmak üzere Xbox Live Gold aboneliği için ödeme yapması gerekmeyecek. Xbox Alpha Insiders güncelleme ön izleme programının geçtiğimiz günlerde yayınlanan sürüm 2104.210323-0000 güncellemesi, oynaması ücretsiz oyunların çok oyunculu modlarının, Looking 4 Grupları’nın ve grup sohbetinin artık bir Xbox Live Gold üyeliği gerektirmediğini belirtiyor. Güncellemeye göre bu özellikler ilk olarak Insiders’ta test edilecek ve daha sonra genel kullanıma sunulacak.

Microsoft bu hamleyi ilk olarak Xbox Live Gold fiyatlarındaki artışın tartışılması sebebiyle Ocak ayında duyurmuştu. Şirket, oynaması ücretsiz oyunlardaki değişikliğin mümkün olan en kısa sürede geleceğini paylaşmıştı. Bunun Insiders’a sunulması ise tüm Xbox oyuncularına çok yakında ulaşacağı anlamına geliyor.

Microsoft bu kararı ile hizmeti diğer konsol rakipleriyle uyumlu hale getiriyor. Sony de 2014’te PlayStation Network‘te çok oyunculu ücretsiz oyunlar için PS Plus üyeliği şartını kaldıracağını açıklamıştı. Nintendo ise 2018’de Switch Online hizmeti için ücret almaya başladığında Fortnite gibi oynaması ücretsiz oyunlar için benzer bir karar almıştı.

Microsoft, Xbox 360 oyun konsolundan beri çok oyunculu oyunlara erişim için ücretli bir Xbox Live Gold aboneliğine ihtiyaç duymuştu. Temmuz’da, yakında çıkacak olan Halo Infinite‘in ücretli tek oyunculu kampanyaya ek olarak oynaması ücretsiz bir çok oyunculu mod içereceği duyuruldu. Bu arada şirketin Xbox Live Gold’u sonlandırma gibi bir planı ise bulunmadığının altını çizelim.

Aylık 29,99 TL’lik temel Xbox Live Gold çevrimiçi hizmetinin Xbox Game Pass ve benzeri hizmetlerin gölgesinde kaldığı da açık.

Ayrıca Ocak ayı sonunda Xbox Live’ın 100 milyon aylık aktif kullanıcıya ev sahipliği yaptığını ve Xbox Game Pass’ın de 18 milyon aboneyi gördüğünü hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.