Anasayfa Haber Debian 10.9 Çıktı

Debian 10.9 Çıktı

Debian 10.9

Debian 10.9 bazı popüler paket güncellemeleri ile birlikte kullanıcılara sunuldu.

The Debian Project, Debian 10.9 sürümünün yayınlandığını duyurdu. Yeni sürüm, Debian 10 dağıtımının dokuzuncu güncellemesi durumunda. Debian kurulumu için kullanılabilecek olan yeni ISO görüntüsü, en son paket güncellemelerini de beraberinde getiriyor. Bu sayede işletim sistemini bir bilgisayara kurarken zamandan tasarruf etmeniz mümkün.

Halihazırda bilgisayarına Debian 9 yüklü olanların Debian 10.9 indirmesine gerek olmadığını ve mevcut olan güncellemeler uygulanarak son sürüme geçilebileceğini belirtelim.

Bu sürümle birlikte gelen bazı paket güncellemeleri arasında LibreOffice, Linux çekirdeği, Python, Firefox ESR, Chromium ve Tor bulunuyor. Ek olarak, Debian yükleyicisi de son düzeltmeleri sunacak şekilde güncellenmiş durumda.

Debian 10 ilk olarak 6 Temmuz 2019 tarihinde yayınlandı ve 2024 yılına kadar güncelleme almaya devam edecek. Büyük Debian sürümleri ise 2 yılda bir geliyor. Bu anlamda Debian 11 bu yıl içerisinde gelmiş olacak. Öte yandan şimdilik herhangi bir çıkış tarihi açıklanmış değil. Debian 11 sonrasında Debian 10, 2022 ortalarında Debian 9’un güncellemelerinden kesilecek ve Kararlı’dan Eski Kararlı’ya düşürülecek.

Diğer taraftan Debian 13 sürümünün adını bir Oyuncak Hikayesi karakteri olan Trixie’den alacağı daha önce belli olmuştu.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.