Anasayfa Haber Nintendo Game Boy ile Bitcoin Kazımı Yapıldı

Nintendo Game Boy ile Bitcoin Kazımı Yapıldı

Nintendo Game Boy ile Bitcoin

İlk oyun konsollarından biri sayılan Nintendo Game Boy ile Bitcoin kazımı yapan Youtuber, viral olma yolunda ilerliyor. Ancak bu kurulumla 1 Bitcoin çıkarmak için yaklaşık bir katrilyon yıla ihtiyaç var.

Günümüzde açık arttırma siteleri ve hazır sistem satan platformlar haricinde ekran kartı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Bunun en büyük sebebi olarak gösterilen kripto para madencilerinin bazıları, kazım gerçekleştirmek için farklı yollara başvurmak isteseler de bunlar arasında en ilginci Nintendo Game Boy ile Bitcoin çıkarmaya çalışmak sayılabilir.

Eski zamanların mühendislik harikası olarak karşımıza çıkan Nintendo Game Boy cihazını bazı modifikasyonlarla bir Bitcoin madencisine dönüştüren Youtuber, yaptığı bu çalışmayla ilgi odağı haline geldi. İlk adım, standart bir USB flash kart kullanılarak özel olarak hazırlanan yazılımı Game Boy’a yüklemek. Ardından asıl mesele, Game Boy’un internete bağlanamıyor oluşundan dolayı Bitcoin ağıyla iletişim kuramamasını düzeltmekti. Bu sorunu aşmak için yaklaşık 40 TL civarında satılan Raspberry Pi Pico ile özelleştirilmiş Nintendo Game Link kablosu kullanıldı. Game Boy bir dönüştürücü vasıtasıyla Raspberry Pi Pico’ya entegre edildi ve Raspberry Pi Pico’nun da çeşitli ayarlamaları yapıldı. En sonda oluşan düzenek, kazım işlemi için interneti konak olarak kullanabileceği çevrimiçi bir bilgisayara bağlandı ve mutlu son.

Nintendo Game Boy ile Bitcoin madenciliği söz konusu olduğunda çok bir şey beklememek gerektiği zaten donanım özelliklerinden kendini belli etmekte. 8 bit Sharp LR35902 işlemci (4,18 MHz) saniyede yaklaşık 0,8 hash performansı sağlıyor. Bu bağlamda bir katrilyon yıl sonra bir Bitcoin elde edebilecek. Projenin aslında Youtube üzerinde ilgi çekici bir içerik ortaya koymak için hazırlandığı aşikar.