Anasayfa Haber Gainward ve Galax, RTX 30 Serisi İçin Resizable BAR Destekli VBIOS Yayınladı

Gainward ve Galax, RTX 30 Serisi İçin Resizable BAR Destekli VBIOS Yayınladı

GeForce RTX 30 Resizable BAR BIOS

Gainward ve Galax, GeForce RTX 30 serisinde Resizable BAR desteği için VBIOS güncellemesi sunmaya başladı.

Bazı NVIDIA iş ortakları tarafından GeForce RTX 30 serisi ekran kartları için Resizable BAR BIOS güncellemeleri sunulmaya başladı. Bu özellik sayesinde desteklenen platformlarda bir PCI Express teknolojisi olan Resizable BAR (Yeniden Boyutlandırılabilir Temel Adres Kaydı) ile oyunların kare hızlarında artış sağlanması hedefleniyor.

Resizable BAR, işlemcinin ve sistemin PCIe veriyolu üzerinden bir grafik kartının belleğine erişimini 256 MB’lık artışlarla sınırlamak yerine buna tam erişim izni veriyor. AMD, teknoloji birkaç yıldır var olsa da Akıllı Erişim Belleği (SAM) desteğine sahip Radeon RX 6000 serisini tanıtana kadar bunu kullanmadı. AMD’nin uygulamasının yalnızca kendi işlemcileri ile çalıştığını da hatırlatalım. NVIDIA tarafında ise işlemci bağımsız, yani hem AMD hem de Intel platformlarıyla çalışabiliyor.

NVIDIA, bu özelliği zaten destekleyen bir BIOS ile birlikte gönderilen GeForce RTX 3060 ile Resizable BAR sürecini başlattı. Bu kartlardan birini satın alan kullanıcıların özellikten yararlanmak için yalnızca uyumlu bir anakart ve anakart BIOS’u ile en yeni Game Ready GPU sürücüsüne sahip olması gerekiyor.

Diğer GeForce RTX 30 serisi kartlar bir BIOS güncellemesi gerektirirken, Gainward ve Galax bunları yayınlamaya başladı. BIOS güncellemesinin riskli olduğunu da belirtmek isteriz. Anakart BIOS’unuzu güncellemede olduğu gibi, işlemin ortasında sisteminizi kapatmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca BIOS güncellemesinin ortasında GPU’nuzu bozacak bir elektrik kesintisinden kaçınmak için kesintisiz bir güç kaynağı kullanmanızda fayda var. Bu anlamda riskin size ait olduğunun altını çizelim.

Şu an için sunulmakta olan BIOS’lar sadece Çin’de sunulan belirli modeller için geçerli durumda. Uluslararası modeller için de güncellemelerin en yakın zamanda gelmesi bekleniyor.