Anasayfa Haber iOS ve Android İçin Cortana Uygulaması Sonlandırıldı

iOS ve Android İçin Cortana Uygulaması Sonlandırıldı

iOS Android Cortana

Microsoft, iOS ve Android platformlarında Cortana mobil uygulaması için desteği tamamen sonlandırdı.

Microsoft, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren iOS ve Android için Cortana mobil uygulamasının tamamen sonlandırıldığını duyurdu. Uygulama ilk olarak Kasım 2018’de kullanıcılara sunulmuştu ve geçtiğimiz yılın Ocak ayında Google Play Store ve Apple App Store platformlarından geri çekilmişti. Her iki platformda da tüm işlevleriyle çalışan uygulama için artık destek verilmeyeceğinin altı çiziliyor.

Microsoft uygulamanın destek sayfasına göre, uygulamadaki hatırlatıcıların ve listelerin artık kullanıcılar tarafından kullanılamayacağını söylüyor. Öte yandan, Windows’ta Cortana üzerinden yine de bunlara erişilebilecek. Ek olarak, Cortana hatırlatıcıları, listeleri ve görevleri, hem Android hem de iOS’ta bulunan Microsoft To-Do uygulamasıyla otomatik olarak eşitleniyor.

Açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

“Temmuz ayında duyurduğumuz gibi, Cortana bir üretkenlik asistanı olarak gelişimine devam ederken, Android ve iOS’ta Cortana uygulaması desteğini yakında sona erdireceğiz.

31 Mart 2021 itibarıyla, oluşturduğunuz Cortana içeriği (anımsatıcılar ve listeler gibi) artık Cortana mobil uygulamasında çalışmayacak, ancak yine de Windows’taki Cortana üzerinden erişilebilir. Ayrıca Cortana anımsatıcıları, listeleri ve görevleri, telefonunuza ücretsiz olarak indirebileceğiniz Microsoft To Do uygulamasıyla otomatik olarak eşitlenir.

31 Mart 2021’den sonra telefonunuzdaki Cortana mobil uygulaması artık desteklenmeyecektir.”

Uygulamanın mobil sürümü, Microsoft’un stratejisindeki değişiklik nedeniyle sonlandırılmış durumda. Sesli asistan, Microsoft 365 üretkenlik uygulamaları paketine entegre edilecek ve Windows 10 için varsayılan ses asistanı olmaya devam edecek.