Anasayfa Haber Ryzen 6000 İşlemciler Yüzde 25 Performans Artışı İle Gelebilir

Ryzen 6000 İşlemciler Yüzde 25 Performans Artışı İle Gelebilir

Ryzen 6000 Performans

Zen 4 tabanlı AMD Ryzen 6000 serisi işlemcilerin ciddi bir performans artışı ile karşımıza çıkması bekleniyor.

AMD, Zen mimarisi ile önemli bir başarı elde etti ve bu mimari markanın Intel’den pazar payı çalmasına ve en önemlisi teknoloji tutkunlarının ilgisini çekmesine yardımcı oldu. Zen 2, masaüstünde Ryzen 3000 serisi için önemli bir adımken Zen 3 tabanlı Ryzen 5000, daha da iyisini ortaya koydu. Şimdi ise Zen 4 mimarisinin neler getireceği konuşuluyor. İddialara göre, Zen 4 oldukça büyük bir performans artışı sağlayacak. Hatta Ryzen 6000 işlemciler için yüzde 25 performans arıtışından bahsedildiğinin altını çizelim.

Performans artışı tabii ki Zen ile bir nesilden diğerine geçişte alışılageldik bir durum. Zaten Zen 3 oyun, üretkenlik, içerik oluşturma ve genel amaçlı hesaplama gibi her türlü iş yükünün üstesinden gelebiliyor. Öte yandan, Zen 3’ten Zen 4’e performans sıçramasının Zen 2’den Zen 3’e olan sıçramadan daha fazla olacağı ifade ediliyor.

ChipsandCheese’e göre, Zen 4 potansiyel olarak IPC (saat başına talimat) anlamında yüzde 25 gibi bir kazanç sağlayabilecek nitelikte olacak. Bununla birlikte saat hızlarının artması durumunda toplam performans artışı Zen 3’e kıyasla yüzde 40’lara çıkabilir.

AMD son dönemde IPC artışlarında genel olarak yüzde 19 civarına odaklanıyor gibi gözüküyor. Tabii ki bu oldukça yeterli. Bunun nedeninin Zen 4’ün 5 nanometrelik bir üretim sürecine geçişi temsil etmesi olduğu söyleniyor. Zen 3 7 nm düğümü kullanan ikinci nesil AMD işlemcilerken, 5nm’ye geçiş daha büyük bir performans kazanımı sağlayacak.

Ek olarak, AMD’nin 5 nm düğümüne gitmesinin bir sonucu olarak 5 GHz tüm çekirdekli bir saat hızına ulaşabileceği iddia ediliyor. Zen 4 tabanlı bir EPYC Genoa mühendislik örneğinin, aynı çekirdek konfigürasyonuna ve saat hızına sahip bir Zen 3 tabanlı Milan işlemciye kıyasla yüzde 29’luk bir performans artışı sağladığı da bilgiler arasında.

Bakalım, Zen 4 tabanlı işlemciler ile beklentiler karşılık bulacak mı?

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.