Anasayfa Haber Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo Beta Yayınlandı

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo Beta Yayınlandı

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo Beta

Canonical, ay sonunda gelecek son sürüm öncesinde kullanıcıları Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo beta ile buluşturdu.

Canonical tarafından masaüstü, sunucu ve bulut için Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo beta sürümü kullanıma sunuldu. Ek olarak Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, UbuntuKylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio ve Xubuntu gibi alternatif Ubuntu seçeneklerinin indirilebilir beta sürümleri de mevcut.

Masaüstü için Ubuntu 21.04, yeni 5.11 Linux çekirdeğini içeriyor. Bu sayede daha fazla donanım destekleniyor. Ayrıca Canonical, X.org’dan varsayılan olarak Wayland oturumlarına geçiyor. Fedora 34’ün aksine Canonical, masaüstü uzantılarını GNOME 40 ile düzgün çalışacak şekilde uyarlayabilmek için GNOME 3.38‘e bağlı kalmaya karar verdi.

Canonical’ın duyurusu aynen şu şekilde:

“Ubuntu ekibi, Ubuntu 21.04 Masaüstü, Sunucu ve Bulut ürünlerinin Beta sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyar.

Kod adı “Hirsute Hippo” olan 21.04, Ubuntu’nun en yeni ve en büyük açık kaynak teknolojilerini yüksek kaliteli, kullanımı kolay bir Linux dağıtımına entegre etme geleneğini sürdürüyor. Ekip, bu döngü boyunca sıkı çalışıyor, yeni özellikler sunuyor ve hataları düzeltiyor.”

22 Nisan tarihinde gelecek son sürümden önce Ubuntu 21.04 beta sürümünü kullanmak isteyen kullanıcıların mevcut tüm Ubuntu 21.04 beta sürümleri ve seçeneklerinin bağlantılarını bulabileceği posta listesi duyurusuna gitmesi gerekiyor. Bu yazılımın hala geliştirme aşamasında olduğunu ve hatalarla karşılaşabileceğinizi de lütfen unutmayın. Bulduğunuz hataları da Canonical’a bildirerek son sürüm öncesinde düzletilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu ayın başında ise Canonical, Ubuntu 20.04.2 LTS sürümünün yayınlandığını duyurmuştu.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.