Anasayfa Haber 533 Milyon Facebook Kullanıcı Bilgisi Sızdırıldı

533 Milyon Facebook Kullanıcı Bilgisi Sızdırıldı

Facebook Kullanıcı Bilgisi

Ad-soyad, konum, telefon, e-posta adresi dahil 500 milyondan fazla Facebook kullanıcı bilgisi internete sızdı.

Facebook yine bir güvenlik ihlali skandalı ile gündemdeki yerini aldı. Son olarak, düşük seviyeli bilgisayar korsanlığı forumundaki bir kullanıcı tarafından yüz milyonlarca Facebook kullanıcı bilgisi paylaşılmış durumda. Ortaya çıkan veriler arasında 106 ülkeden 533 milyondan fazla kullanıcının Facebook kimliği, telefon numarası, tam isimleri, doğum tarihleri, biyografileri ve e-posta adresleri bulunuyor.

Facebook sözcüsü, Business Insider’a verdiği demeçte 2019 yılında yamalanmış olan bir güvenlik açığı nedeniyle verilerin ele geçirildiğini söylüyor. 3 Nisan Cumartesi günü sızdırılan verilerin ilk farkına varan siber suç istihbarat şirketi Hudson Rock CTO’su Alon Gal ise, siber suçluların kişisel bilgileri kullanarak kullanıcıları taklit edebileceğini ya da oturum açma kimlik bilgileri üzerinden dolandırabileceğini belirtiyor.

Gal ek olarak, “Birçok Facebook kullanıcısının telefon numaraları gibi özel bilgileri içeren bu büyüklükteki bir veritabanı, kesinlikle kötü aktörlerin sosyal mühendislik saldırıları veya hackleme girişimleri gerçekleştirmek için verilerden yararlanmasına yol açacaktır.” diyor.

Alon Gal, sızdırılan verileri ilk kez Ocak ayında, aynı bilgisayar korsanlığı forumundaki bir kullanıcı belirli bir fiyat karşılığında yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaralarını sağlayabilecek otomatik bir botun reklamını yaptığında keşfetmiş. Tüm bu bilgilerin ücretsiz olarak yayınlandığını ve temel veri becerilerine sahip herkes tarafından kullanılabilir hale geldiğini de belirtelim.