Anasayfa Makale Samsung Magician Nasıl Kullanılır?

Samsung Magician Nasıl Kullanılır?

Bu rehberimizde Samsung Magician SSD yönetim yazılımının özelliklerini ve nasıl kullanacağınızı gösteriyoruz.

Eğer bir Samsung SSD sahibiyseniz, kullanabileceğiniz en iyi disk yönetim yazılımı şüphesiz Samsung’un kendi aracı olan Magician. Sürekli güncellenen bu yazılımın en son sürümü 6.3.0 neler sunuyor peki? Kapsamlıca bakıyoruz.

Samsung Magician nedir?

Samsung SSD Magician Software olarak da adlandırılan Samsung Magician, Samsung  tarafından sağlanan güçlü bir optimizasyon aracı. Karanlık bir tema ile gelen yazılım; sürücü sağlığını izlemek, SSD’nizi özelleştirmek ve performansı en üst düzeye çıkarmak için kullanılabilir.

Sürücü Bilgileri

Drive Information bölümünde, bilgisayarınıza bağlı tüm sürücüler hakkında kısa bir genel bakış elde edebilirsiniz. Bu ekranda, SSD’nizin sağlığına ilişkin temel göstergelerin yanı sıra yazılan TB, sıcaklık, test sonuçları ve sürücülerinizin kullanılmış ve boş hacimlerine kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Burada sistemdeki tüm disklerin algılandığından emin olmak istiyorsanız sağ alttaki yenile butonuna tıklayabilirsiniz.

Sürücü Yönetimi

Samsung Magician yazılımının Sürücü Yönetimi, sürücünüzün sağlığını korumanıza ve performansı artırmanıza yardımcı olabilir. Burada 5 farklı kısım mevcut. Teker teker göz atalım:

  • Sürücü Ayrıntıları/Drive Details: Bu özellikle, sürücü sağlığı, sıcaklık, seri numarası, arayüz, Firmware, AHCI Modu, toplam bölümler ve bölüm ayrıntısı dahil olmak üzere seçilen disk hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz bir kısım. Ayrıca SSD’nizi inceleyen ve olası sürücü arızasını gerçekleşmeden önce tespit eden SMART kontrolünü de içeriyor.
  • Performans Karşılaştırması/Performance Benchmark: Sürücünün performansını buradan kontrol edebilirsiniz. Test işlemi birkaç dakika sürecektir. Sabırla bekleyin ve işlem sırasında herhangi bir başka işlem yapmayın. Kıyaslama sonuçlarında, sürücünün sıralı/rastgele okuma/yazma hızını görebilirsiniz.
  • Tanılama Taraması/Diagnostic Scan: Olası sorunları belirleyip düzeltmek ve sürücünüzün yeteneklerini korumak için SSD’niz  için kısmi veya tam taramaya karar verebilirsiniz.
  • Aşırı Tahsis/Over Provisioning: Bu özellik, performansı ve kullanım ömrünü iyileştirmek için diskin belirli bir kapasitesini kullanılabilir alana tahsis etmenize yardımcı olabilir.
  • Performans Optimizasyonu/Performance Optimization: Over Provisioning özelliği olmadan sürücünüzün performansını artırmak istiyorsanız, Performans Optimizasyonunu deneyebilirsiniz. Bu kısım RAPID modunu ve TRIM planlamasını açmanıza izin verir. Ayrıca SSD 980 kullanıyorsanız Full Power Mode’u da açabilirsiniz.
RAPID modu, depolama için sisteminizdeki DRAM’i önbellek olarak kullanarak sistem performansını optimize eden Real-time Accelerated Processing of I/O Data kelimelerinin kısatlasmından oluşmakta.
RAPID modu, 1 GHz veya daha hızlı işlemci, en az 2 GB DRAM, 50 MB boş disk alanı ve NTFS dosya sistemi gerektiriyor. TRIM, depolama cihazının performansını iyileştirmek için artık kullanılmayan bloklardan verileri siliyor.

Veri Yönetimi

Samsung Magician’ın son bölümü, diskinizdeki değerli verileri yönetmenize ve korumanıza yardımcı olabilecek Data Management bölümü. Bu bölümde 3 özellik var.

  • Güvenli Silme/ Secure Erase: Bu, sürücünüzde depolanan verileri kalıcı olarak silmenize yarayan bir özellik. Diskinizi satmanız gerekirse, üzerinde depolanan bilgilerin kalıcı olarak kaybolduğundan emin olmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. İşlem sırasında önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturmanız gerekir. Bu özellik Windows 8/8.1 için desteklenmemekte.
  • PSID Revert: PSID Revert, sürücü etiketinde yazılı 32 karakterlik PSID parolasını girerek sürücünüzün kilidini açıp fabrika ayarlarına sıfırlamanıza olanak tanıyan yeni bir özellik. Hedef sürücüdeki tüm veriler, şifre çözme işleminde silinecektir.
  • Şifrelenmiş Sürücü/Encrypted Drive: Bu özellik, özel ve hassas verilerinize güvenilmeyen başkalarının erişmesini önlemek için depolama cihazlarını BitLocker ile şifrelemenize yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra, pencerenin sol alt köşesinde güncelleme için Update adında bir düğme bulabilirsiniz. Buradan tüm sürücüleri en son Firmware yazılımı sürümüne güncelleyebilirsiniz.

Samsung Magician, çalışması için internet bağlantısına ihtiyaç duymaz, ancak aygıt yazılımını güncellemek istiyorsanız internete bağlanmanız gerekir. Güncellemeden sonra, bilgisayarınız 20 saniye geri sayıldıktan sonra otomatik olarak kapanacaktır.

Uyarı: Aygıt yazılımı güncellenirken her zaman veri kaybı riski vardır. Aygıt yazılımını güncellemeden önce verilerinizi yedeklemeli ve Samsung Magician dışında çalışan tüm uygulamaları kapatmalısınız. Ayrıca işlem sırasında gücü kesmeyin.

Diskim Samsung Magician Yazılımı ile Çalışır mı?

Samsung Magician Yazılımının tüm özelliklerini öğrendikten sonra, denemek isteyebilirsiniz. Yazılımı çalıştırmak için bilgisayarınızın aşağıdaki sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir:

  • İşletim Sistemi: Windows 7/8 / 8.1 / 10 (32 / 64bit).
  • Disk Kapasitesi: Kurulum için en az 95MB kullanılabilir alan.
  • Desteklenen Bölüm Türleri: MBR, GPT.

Ayrıca, tüm sürücülerin yazılımla çalışamayacağına da dikkat etmeniz gerekir.

Bildiğiniz gibi yazılım Samsung SSD’ler için tasarlanmıştır. Bu durumda bile, bazı özellikler Samsung SSD’lerin hepsi için kullanılamaz. Samsung’un sağladığu bu tablo ile belirli bir Samsung SSD için mevcut olan özellikleri öğrenebilirsiniz.

Ek olarak, Samsung Magician yazılımı, Samsung’a göre diğer üreticilerin SSD’leri ve HDD’leri ile uyumlu değildir. Bu nedenle, özellikle sabit sürücünüz Western Digital, Seagate vb. başka markalara aitse belirli özellikleri kullanamazsınız.

Ve bir özellik olmadığında, Samsung Magician’da “seçilen sürücü bu özelliği desteklemiyor” veya “desteklenmiyor” gibi bir hata mesajı alacaksınız.

Samsung markalı olmayan bir disk için, sıcaklık ve hacim bilgileri gibi bazı sürücü bilgilerini yine de alabilirsiniz. Çoğu sürücü için de Performans Karşılaştırması mevcut olmalıdır.

Ancak, Tanılama Tarama, Aşırı Hazırlama, Performans Optimizasyonu, Güvenli Silme, PSID Geri Döndürme ve Şifrelenmiş Sürücü dahil olmak üzere disk için gelişmiş özelliklerinin çoğunu kullanamazsınız.