Anasayfa Makale Windows 10 21H1 Çıkış Tarihi ve Yenilikleri

Windows 10 21H1 Çıkış Tarihi ve Yenilikleri

Windows 10 21h1

Windows 10 21H1, 2021’in ilk yarısında piyasaya sürülecek.

Windows 10 için 21H1 güncellemesi, 20H2 güncellemesi gibi güvenlik iyileştirmelerine ve düzeltmelere odaklanıyor. Başlangıçta 21H1 için planlanan büyük özellikler ise, 2021’in sonlarına yani 21H2’ye ertelendi.

Windows 10 için başka bir küçük güncelleme

Microsoft ilk olarak Windows 10’u piyasaya sürdüğünde, şirket her yıl yeni özelliklerle dolu iki büyük güncelleme yayınlıyordu. Son yıllarda Microsoft bundan uzaklaştı. Şirket halen altı ayda bir önemli bir güncelleme yayınlıyor. Ancak Microsoft, ilkbaharda yeni özelliklerle dolu büyük bir güncelleme ve kışın hata düzeltmeleri içeren yeni bir güncelleme yayınladı.

 

Windows 10

Örneğin 2020’de Mayıs 2020 Güncellemesi (20H1) daha büyüktü. Bunu daha küçük bir Ekim 2020 Güncellemesi (20H2) takip etti. Ancak Microsoft düzeni bozuyor. Küçük 20H2 güncellemesini daha büyük bir 21H1 güncellemesiyle takip etmek yerine, ilkbaharda küçük bir güncelleme yayınlanacak.

Bu durumda 2021’in sonlarında yeni özelliklerle gelen büyük bir güncelleme bekleyebiliriz. Bu güncelleme büyük olasılıkla 21H2 olacak ve muhtemelen Ekim 2021 güncellemesi olarak adlandırılacak.

Küçük güncellemeler daha az hata demek

Windows söz konusu olduğunda, küçük güncellemeler mutlaka kötü bir şey değildir. Bu küçük güncellemeler çok daha küçük bir indirme işlemi ve herkesin canını sıkan uzun yeniden başlatma süresinin kısalması anlamına geliyor. Yani hata giderme ve güvenlik odaklı olurlar.

Konu ile ilgili Microsoft Başkan Yardımcısı John Cable şöyle konuşuyor; “Windows 10 sürüm 21H1, güvenliği, uzaktan erişimi ve kaliteyi artıran kapsamlı bir dizi özelliğe sahip olacak. Bu güncellemede yayınladığımız özellikler, müşterilerin şu anda en çok güvendiklerini söyledikleri temel deneyimlere odaklanıyor. Bu nedenle, müşterilerimizin en acil ihtiyaçlarını karşılamak için bu sürümü optimize ettik.”

Windows 10 21H1 güncellemesindeki yenilikler neler?

Windows 10’un 21H1 sürümünde neredeyse hiçbir şey yeni değil. Ancak Windows, önemli güvenlik yamaları ve hata düzeltmelerini ihmal etmiyor.

İşte John Cable’ın beklememiz gerektiğini söylediği şeyler;

  • Windows Hello Çoklu Kamera Desteği: Bilgisayarınızda oturum açmak için harici kameranızı da kullanabilirsiniz.
  • Windows Defender Uygulama Koruması Performansı: Microsoft, yöneticilerin uygulamaları güvenlik için izole edilmiş, sanallaştırılmış bir şekilde yapılandırmasına izin veren bir özellik olan WDAG‘yi hızlandırdı. Şirket özellikle belge açmanın daha hızlı olması gerektiğini söylüyor.
  • WMI Grup İlkesi Performansı: Microsoft, Windows Yönetim Araçları (WMI) Grup İlkesi Hizmeti’ni (GPSVC) geliştirdi ve “uzaktan çalışma senaryolarını desteklemek için” daha hızlı çalışmasını sağladı.

Son olarak, daha fazla detay için Microsoft’un Windows Insider blog yazısına göz atabilirsiniz.

Tüm Yeni Özelliklere Ne Oldu?

Bu makalede aslında tüm Windows uygulamaları için HTTPS üzerinden güvenli DNS (DoH) dahil olmak üzere çok çeşitli yeni özellikler yer alacaktı…

Ancak Windows 10’un Mayıs 2021 Güncellemesinde geliyormuş gibi görünen tüm özellikler ertelendi. Bütün bunlar artık Windows 10 21H2 güncellemesi ile birlikte gelecek ki ondaki bütün yenilikler için de ayrı bir yazımız olacak.

Özetle Microsoft, 21H1 sürümünü daha çok bir hata düzeltme ve hazırlık sürümü olarak yayaınladı ve muhtemelen bundan sonra her yıl H1 ve H2 olmak üzere iki sürüm çıkacak olsa da bunlardan sadece biri devasa değişiklik içerecek.

Benim adım Yiğit, kendimi sanal ortamlarda olabildiğince anonim tutmaya çalışıyorum ve daha öncesinde kendi blog sitem üzerinden teknolojik gelişmeler hakkında haberler yazıyordum. Şimdiyse Technopat'ta yoluma devam ediyorum. Technopat Sosyal'de @Yiğit Gençer kullanıcı adı ile kayıtlıyım. Bana sormak istediğiniz sorular için Technopat Sosyal 😀