Anasayfa Haber Apple M1 İşlemcili Mac’ler İçin Resmi Linux Desteği Geliyor

Apple M1 İşlemcili Mac’ler İçin Resmi Linux Desteği Geliyor

M1 Mac Linux

M1 Mac’ler için Linux desteği Haziran ayında gelebilir.

Üçüncü taraf yazılım şirketleri, M1 Mac’lere Linux desteği getirmek için bir süredir çalışıyordu, sonunda bu destek Haziran ayında gelecek gibi görünüyor. Phoronix tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre, yaklaşan Linux 5.13 çekirdeği, M1 Mac’ler için ön destek niteliğinde olabilir. Rapor, Linux’u bir M1 Mac üzerinde çalıştırma deneyiminin halen üzerinde çalışılan bir konu olduğunu ancak Linux 5.13 çekirdeği ile ilk denemelerin yapılabilecek kadar gelişmiş durumda olduğunu söylüyor. Linux 5.13 çekirdeğinin Haziran ayında piyasaya sürüleceğini belirtelim.

Raporda, bu yılın başından beri Apple Silicon tabanlı 2020 Mac Mini, MacBook Pro ve MacBook Air’de Linux çekirdeğini çalıştırmak için yama çalışmaları yürütülüyordu. Tom’s Hardware’da yayınlanan bir habere göre ise, Perşembe günü Linux 5.13 çekirdeği için gönderilen “pull request”, bu beklentiler için temel oluşturuluyor. “Pull Request”, Asahi Linux projesinde çalışan geliştirici Hector Martin tarafından yayınlandı. Hector Martin ayrıca, donanım desteği genişletmek ve Linux Arm64 önyüklemesi yapabilmek için m1n1 isimli bir araç geliştirdi.

Asahi Linux - Apple M1

Emülatörde değil, doğrudan önyüklenebilir olarak çalışacak

Apple’ın işlemcisi ARM mimarisine dayanıyor ve sonuç olarak klasik Intel veya AMD işlemciler için geliştirilen işletim sistemlerini çalıştırması için için ekstra uğraş gerekiyor. Yeni Linux çekirdeği, tam da bu noktada işletim sistemini emülasyonda çalıştırmak yerine, çeşitli dağıtımları doğrudan M1 işlemcisinin sunduğu performanstan ve pil verimliliğinden ödün vermeden kullanmasına yarayacak. Yayınlanan rapora göre, ilk Apple M1 Linux portu, temel işlevsellik sunmak için UART, SMP ve DeviceTree desteğine sahip olacak. Ayrıca, SimpleFB tabanlı bir arabellek sistemi de desteklenecek. Yine de bu özelliklere sahip olsa dahi, ilk aşamada 3D/Video hızlandırma özelliğini kullanmanın çok zor olduğunu belirtelim.

Son olarak, Linux 5.13 çekirdeğinin Haziran’da piyasaya sürülmesi ile, M1 işlemciler için de hızlı bir şekilde testlerin başlayabileceğini söyleyebiliriz.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.