Anasayfa Haber Facebook, Verisi Sızan 533 Milyon Kullanıcısına Bildirimde Bulunmayacak

Facebook, Verisi Sızan 533 Milyon Kullanıcısına Bildirimde Bulunmayacak

Facebook Verisi

Facebook, verisi sızan kullanıcılarına etkilenip etkilenmedikleri konusunda bildirimde bulunmayı planlamıyor.

Geçtiğimiz hafta bir güvenlik araştırmacı tarafından Facebook platformundaki 533 milyon kullanıcının verisinin sızdırıldığını sizlerle paylaşmıştık. Bu veriler arasında Facebook kimliği, telefon numarası, tam isimleri, doğum tarihleri, biyografileri ve e-posta adresleri bulunuyordu. Hatta Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in verileri de bunlara dahildi. Facebook, olay her ne kadar ciddi de olsa, Reuters’a verdiği demece göre,  verisi sızdırılan kullanıcılarına bildirimde bulunma gibi bir düşünce içerisinde değil.

Facebook sözcüsü, şirketin hangi kullanıcıların etkilendiğinden emin olmadıklarını ve verilerin zaten kamuya açık hale geldiğini belirtiyor. Ek olarak sözcü, verilerin uzun zaman önce yamalanmış bir kişi listesi senkronizasyon güvenlik açığı kullanılarak Eylül 2019’dan önce ele geçirildiğini söylüyor. Bu güvenlik endişesi sırasında da platformun kullanıcılarını bilgilendirmediğini söylemeden geçmeyelim.

BuzzFeed’den Ryan Mac, attığı tweet ile Facebook’un 2019 yılındaki verilerinin toplanması işleminin hizmet şartlarına aykırı olduğunu ancak Clearview AI’ın Facebook ve Instagram’dan milyonlarca fotoğrafı toplamasıyla ilgili hiçbir şey yapmadığını söylüyor. Facebook’un yüz tanıma şirketinin verileri toplamayı durdurmasını talep etmenin dışında, bunu durdurmak için başka bir şey yapmadığı da ifadeler arasında. Bunun sebebi olaraksa Facebook yönetim kurulu üyesi Peter Thiel’in Clearview yatırımcısı olmasına işaret ediliyor.

Facebook açıklama yapmasa da verilerinizin ihlale uğrayıp uğramadığını öğrenmeniz mümkün. Bunun için Have I Been Pwned adlı güvenilir veri sızıntısı arama motorunu kullanabilirsiniz.