Anasayfa Haber NVIDIA, Grace Kod Adı İle İlk ARM İşlemcisini Duyurdu

NVIDIA, Grace Kod Adı İle İlk ARM İşlemcisini Duyurdu

NVIDIA Grace

NVIDIA Grace, ARM mimarisini ve Neoverse çekirdeklerini kullanıyor.

NVIDIA, Grace kod adı ile andığı modern veri merkezleri için tasarlanmış olan ilk işlemcisini duyurdu. İşlemcinin bilgisayar biliminin öncülerinden Grace Hooper anısına bu ismi taşıdığı ifade ediliyor. İşlemci, NVIDIA’nın yıllardır üzerinde çalıştığı sonraki nesil Neoverse çekirdeklerini kullanıyor. Yonga seti CPU, GPU ve bellek/IO alt sistemleri olmak üzere üç ana bileşenin bir birleşimi. Öte yandan, NVIDIA çok fazla ayrıntı açıklamadı açıklamasa da işlemcisinin SPECrate2017_Int_base’de 300 puan alabileceğini belirtiliyor.

NVIDIA, Grace’in 1 trilyondan fazla parametreye sahip yeni nesil nörolinguistik programlama (NLP) modellerini eğitmek gibi iş yüklerini hedefleyen oldukça özel bir işlemci olduğunu söylüyor. NVIDIA GPU’larla sıkı bir şekilde birleştirildiğinde, Grace işlemci tabanlı bir sistemin günümüzün x86 CPU’larda çalışan son teknoloji NVIDIA DGX tabanlı sistemlerinden 10 kat daha hızlı performans sunacağı da bilgiler arasında.

NVIDIA, Grace’i inşa ederken ARM’nin veri merkezi mimarisinin esnekliğinden yararlanmış. NVIDIA, yeni bir sunucu sınıfı işlemci sunarak, dünyanın en acil sorunlarını çözmek için gereken yeniliği sağlamak üzere seçimin anahtar olduğu yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem topluluklarında teknoloji çeşitliliği hedefini ilerletiyor.

Grace’in performansının temelinde, günümüzün önde gelen sunucularına kıyasla 30 kat daha yüksek toplu bant genişliği sağlamak için Grace ve NVIDIA GPU’lar arasında 900 GB/sn’lik ciddi bir bağlantı sağlayan dördüncü nesil NVIDIA NVLink ara bağlantı teknolojisi yatıyor.

Grace ayrıca, DDR4 belleğe kıyasla 2 kat daha fazla bant genişliği ve 10 kat daha iyi enerji verimliliği sağlayacak yenilikçi bir LPDDR5x bellek alt sistemi kullanacak. Yeni mimari, programlanabilirliği basitleştirmek için sistemi ve HBM GPU belleğini birleştiren tek bir bellek adres alanıyla birleşik önbellek tutarlılığı sağlıyor.

İşlemci ayrıca, NVIDIA HPC yazılım geliştirme kiti ve 2.000’den fazla GPU uygulamasını hızlandıran, dünyanın en önemli zorlukları üzerinde çalışan bilim adamları ve araştırmacılar için keşifleri hızlandıran eksiksiz CUDA ve CUDA-X kitaplıkları paketiyle desteklenecek.

Bu arada CSCS ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, Hewlett Packard Enterprise tarafından inşa edilen Grace destekli süper bilgisayarları 2023’te çevrimiçi hale getirmeyi planlıyor. Grace CPU’ların 2023’ün başında piyasaya çıkması bekleniyor.

Diğer taraftan NVIDIA ekran kartlarındaki GPU sanallaştırma kilidinin kırıldığını da hatırlatalım.