Anasayfa Video Cooler Master SK622 Mekanik Mini Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Cooler Master SK622 Mekanik Mini Oyuncu Klavyesi İncelemesi

SK622, TKL modellerinden bile daha ufak! Cooler Master’ın minimalist ve taşınabilir çevre bileşenleri severler için ürettiği SK622 model mini mekanik oyuncu klavyesini inceliyoruz…

Cooler Master klavyelerin Amazon fiyatları için tıklayınız

Uzun zamandır minimalist ve küçük bir klavye arıyorum. Aradığım şey sadece gerçekten ihtiyacım olan tuşların bulunduğu bir klavye. Masa üzerinde sınırlı alanım olmasa bile görsel açıdan beni hep daha çok tatmin ediyor bu tür klavyeler. Bu arayış beni bir süredir kullanmakta olduğum Steelseries Apex 7 TKL modeline götürdü. Kutusunu açıp Cooler Master’ın SK622’sini gördüğümde işte bu dedim.

Sıkıntı şu ki böyle klavyeler nedense Türkçe değiller. Kullandığım Apex 7 TKL de öyle, Cooler Master SK622 de. UK tuş dizimli klavyeyi Windows ayarlarından Türkçe Q gibi ayarlayıp kullanıyorum artık ben de. Öyle alıştım ki bu kullanıma, tuşun üzerinde yazmayan harfleri ve sembolleri kas hafızasından çıkarabiliyorum artık.

Eğer siz de benim gibi böyle minimalist klavye hayranlarındansanız izlemeye devam edin bu videoda Cooler Master SK622’nin tüm detaylarına değineceğiz. Resmi sitesinde ürün özelliklerini de görebilirsiniz, şu an Türkiye’de büyük Enter tuşlu İngilizce tuş dizilimli sürümü satışta.

 • 00:00 – Minimalist klavye: Cooler Master SK622.
 • 00:12 – Çağan kişisel olarak ufak klavyeleri seviyor.
 • Hatta İngilizce tuş dizilimlileri bile kullanabiliyor.
 • 00:44 – TKL yani Tenkeyless ve ötesinde hangi eksiler var?
 • 00:51 – Enter tuşu büyük, en azından Türkiye’de satılan sürümde.
 • 01:00 – Çağan İngilizce tuş dizilimli klavye de kullanıyor.
 • 01:35 – Tenkeyless yani TKL’den de küçük.
 • 01:55 – Alüminyum yüzey ve RGB aydınlatma, tasarım detayları.
 • 02:10 – Lineer mekanik ve düşük profilli tuşlar.
 • 02:22 – Tuş ortasındaki içbükey bombe.
 • 02:32 – Yükseltme seçeneği nasıl?
 • 02:52 – Kablolu ve kablosuz kullanım.
 • 03:01 – Bluetooth bağlantısı nasıl yapılıyor?
 • 03:15 – 3 Farklı bilgisayarda kullanım ve geçiş işlemi.
 • 03:35 – Bağlantı ve tepkiselliği çok iyi.
 • 03:50 – Şarj işlemi.
 • 04:00 – 1.8 Metre USB Type-C kablosu var.
 • Buradan sonradan keşfettiğimiz bir durumun uyarısını da ekleyelim, her Type-C kablo çalışmıyor. Kendi kablosunu kaybetmeyin yoksa uyan kablo aramanız gerekebilir.
 • 04:10 – Command tuşu ve Windwos/Mac geçişi.
 • 04:30 – Tuş aydınlatması ve diğer ayarlar uygulamasız yapılabiliyor.
 • Mac, Android akla ne gelirse.
 • 04:45 – Cooler Master uygulaması ile yapabileceğiniz ayarlar.
 • 05:15 – Kime hitap ediyor?
 • 05:45 – Türkçe tuş takımlı sürümünü istiyoruz. Daha doğrusu Çağan almaya niyetleniyor bu yüzden ısrarla söylüyor.

%60 Klavye de Nedir?

Cooler Master’ın kutu üzerinde %60 yazdığını görebilirsiniz bu klavyenin normal, tam boy klavyelere oranla büyüklüğünü belirtmek için kullanılmış. Gerçekten de İngilizce bare minimum diye tabir edilen yani sadece en çok ihtiyaç duyulan tuşlar yer alıyor bu klavyede.

Bu o kadar küçük bir form faktörü ki küçük diye bildiğimiz TKL yani Tenkeyless tip klavyeler bile yanında büyük kalıyor.

Bunun bir götürüsü bazı sık kullanılan tuşları da bu minimalizme kurban vermemiz.

Şahsen benim yazı ve kod yazarken en çok kullandığım home ve end fonksiyonları fiziksel tuşlara sahip değil. Bu klavyede bunları Fn tuşu ile kombinasyon yaparak kullanabiliyorsunuz.

Tasarım ve malzeme

Tuşların altındaki fırçalanmış aluminyum yüzey bu klavyede gerçekten en çok hoşuma giden noktalardan biri oldu. RGB aydınlatma buradan çok güzel bir şekilde yansıyor ve hoş bir görüntü oluşturuyor. Bu aluminyum yüzeyin köşelerinde lazer kesim uygulanarak klavyenin kendine has bir görünüşe kavuşması sağlanmış.

Mekanik, düşük profilli anahtarlar

Bizim incelediğimiz klavyede TTC marka (Red) düşük profilli lineer mekanik anahtarlar kullanılmış. Tuşların seyahat mesafesi tam boy klavyelerdeki kadar uzun değil ama buna rağmen basış hissiyatı oldukça hoş.

Klavyede kullanılan tuşların ortası çukur yapılarak parmağınızı kavraması sağlanmış. Bunun da yazım hissiyatına etkisi büyük.

Ergonomi

Tamam klavye düşük profilli ve ince ama yine de bir Logitech MX keys kadar masaya yapışık diyebileceğimiz incelikten söz etmiyoruz burada. Özellikle de alt kısımdaki yükselticileri açtığınız zaman tam boy klavyeler kadar yüksek oluyor. Bu sebeple klavyeyi kullanmak için bileklerinizi kırıp yukarıya kaldırmanız gerekiyor.

İster kablolu, ister kablosuz

Öncelikle bu klavyenin kablolu ve kablosuz modları olduğunu klavye olduğunu belirteyim, kablosuz bağlantıyı Bluetooth 4.0 üzerinden yapıyor yani herhangi bir alıcı kullanmıyorsunuz.

Bluetooth’u kullanmak için klavyenin yanındaki anahtarı yukarı pozisyona alıyorsunuz ve sonrasında Cooler Master logolu FN tuşuna ve Z,X ya da C tuşlarından birine 5 saniye basıp klavyeyi bluetooth eşleşme moduna alıyorsunuz. Farkettiyseniz bu tuşların üzerinde bluetooth logosu ve altında 1,2 ve 3 yazıyor. Bu şekilde 3 farklı cihazla eşleştirebiliyorsunuz klavyenizi. Bu cihazlar arasında geçiş yapmak için de Fn tuşuna sonra da bu tuşlardan birine basmanız yeterli.

Klavyeniz eşleşme moduna girdiğinde Caps Lock üzerindeki bildirim ışığı mavi renkte hızlı yanıp sönmeye başlayacak. Sonrasında bilgisayarınızda bluetooth aygıt ekleme kısmında mevcut aygıtları taradığınızda klavye gözükecektir. Listeden seçip bağlanmak istediğinizde ekranda gözüken pin kodunu klavyeye girmeniz isteniyor. Pin kodunu girdikten sonra klavyeniz sorunsuz olarak bağlanıyor.

Bluetooth teoride 2.4Ghz üzerinden haberleşmeye göre bir miktar daha fazla gecikmeye ve daha düşük menzile sahip olsa da pratikte pek bir fark göremedik. Kasaya uzaklığımız birkaç metre olduğu sürece sanki kabloyla bağlıymışız gibi düşük gecikme elde ettik.

Şarj etmek istediğinizde ise klavyenizi bir süre kablolu modda kullanmanız yeterli. Caps Lock’daki bildirim ışığı şarj olurken kırmızı, klavye tamamen şarj olduğunda yeşil yanıyor.

Cooler Master’ın kutuya koyduğu siyah örgülü kablo 1.8 metre uzunluğunda ve bu uzunluk bizce fazlasıyla yeterli.

Mac desteği

SK622’yi bluetooth klavye destekleyen Apple cihazlarla da sorunsuz kullanabilyorsunuz. Hatta Cooler Master bunun için Alt tuşuna Command tuşu simgesini bile yerşleştirmiş. Apple’da kullanmak için yapmanız gereken tek değişiklik Fn tuşuna + Del tuşuna basıp W,indows ve Mac modları arasında seçim yapmak.

Klavye aydınlatması

Klavyenin tuş aydınlatmasını oldukça başarılı buldum. Bu fiyatta bir mekanik klavyeden bekleyeceğiniz üzere tuşların aydınlatması bölgesel değil bireysel olarak değiştirilebiliyor.

Üstelik tuş aydınlatmasını kontrol etmek için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Klavye üzerindeki tuş kombinasyonlarıyla bu işi yapabiliyorsunuz. Bu da klavyeyi iOS, Android, macOS gibi işletim sistemlerinde kullanmak için ideal yapan kısımlardan birisi. Çünkü Cooler Master’ın MasterPlus isimli uygulaması sadece Windows’ta çalışıyor.

Bu uygulama ile tuş aydınlatmasını, uyku modunu ve makro gibi özellikleri ayarlayabiliyorsunuz.

Aydınlatma şablonlarına baktığımızda 10 tane şablon görüyoruz. Bu aydınlatmayı tamamen sabit tek renk yapabildiğiniz gibi hazır şablonların yönünü ve hızını da özelleştirebiliyorsunuz.

Tuşlara ek olarak klavyenin tüm kenarlarını çevreleyen RGB bir şerit bulunuyor. Bu şerit de klavyenin aydınlatmasıyla senkronize çalışıyor.

Sonuç Değerlendirmesi

SK622’yle sadece masasında kısıtlı alanı olanlara değil küçük, hafif ve taşınabilir çevre bileşeni sevenlere de hitap eden Cooler Master, kablolu ve kablosuz kullanımı mümkün kılarak masaüstünde kablo karmaşasından kurtulmak isteyenlere özel bir klavye yapmış. İçindeki lineer anahtarların basış hissiyatı hoşumuza gitti ve tuşların altındaki fırçalanmış aluminyum yüzey de hoş bir dokunuş olmuş. Tüm bu güzel özelliklerine karşın İngilizce olması bu klavyenin muhtemelen pek tercih edilmemesine sebep olacak. Ama videonun başında da belirttiğim gibi işletim sisteminizde klavye dilk ayarlarını Türkçe’ye çevirdiğinizde ve bir süre böyle kullandığınızda tuşların üzerinde Türkçe karakterler yazmasa bile hangi tuşun hangi Türkçe karakteri bastığını ezberliyorsunuz ve klavyeye hiç bakmadan Türkçe yazabiliyorsunuz. Ancak elbette bu her kullanıcı için geçerli bir durum değil, daha önce bu tarz bir kullanım yapmadıysanız size uygun olmayabilir.

Sonuç itibariyle bu tarz ürünler çok niş, yani dar bir kesime hitap ediyor. Ancak bu kesime o kadar iyi hitap ediyor ki, o insanlar için biçilmiş kaftan özellikler sunuyor. Klavye çeşitliliğini düşünecek olursak bu aslında çok iyi bir durum. Mac/PC ve farklı işletim sistemleri arasında geçiş yapacak olan, aynı anda üç bilgisayar kullanan, alanı dar bir kullanıcı çok memnun kalacaktır. 293 x 103 x 30.28 mm ölçülerinde ve 446 gram.

İngilizce tuş dizilimi en büyük eksisi olsa da çok talep gören klavye modellerinin Türkçe’lerinin de geldiğini geçmişte gördük. Her firma gibi Cooler Master da günün sonunda satışlarına bakıp bunu modelin başarısını değerlendirmekte kullanacaktır. Şu an ülkemizdeki İngilizce tuş dizilimli modellerin yegane önemli farkı ufak değil büyük Enter tuşuyla gelmeleri. Bu bazı kullanıcılar için almak ya da almamak arasındaki esas fark demek.

Bizce başlıkta da kullandığımız mini mekanik canavar tabirini kesinlikle hak ediyor. Cooler Master bu modeli tanımlamak için yüzde 60 klavye diyor, bu boyutlarını vurgulayan bir ifade.Tuşlarının basımı da sesi de, ışığı da çok iyi bir model bu SK622. Tenkeyless yani TKL’den de ufak klavye arayanların mutlaka denemesi gerek. Fiyat olarak tem boy mekanik klavyelerden farklı değil, 1000 TL – 1200 TL aralığında piyasada bulunabiliyor. Bu fiyat herkesin kesesine uygun olmasa da yer aldığı mekanik klavye kategorisine uygun. Oyuncu klavyesi olarak nitelendirilse de öncelikli alıcı kitlesi bizce hem oyun oynayan, hem de daha çok mekanik tuş seven ve programlama işleriyle uğraşanlar olacaktır.

Artılar:

 • Kablosuz ve kablolu kullanabilme lüksü.
 • Basış hissiyatı hoş, lineer mekanik anahtarlar (TTC red)
 • Farklı bluetooth cihazlar arasında hızlıca geçiş yapabilme
 • Sade ve şık tasarım
 • Özelleştirilebilir RGB aydınlatma
 • Makro desteği

Eksiler:

 • Klavye ayakları açıkken uzun süre kullanıldığında bileklik olmadığı için ağrılara sebep olabilir.
 • Sadece UK dil mevcut.
 • Her Type-C kablo ile kablolu çalışmıyor, kendi kablosunu koruyun.