Anasayfa Haber NVIDIA Ampere Next GPU Modelleri 2022’de Gelecek

NVIDIA Ampere Next GPU Modelleri 2022’de Gelecek

NVIDIA Ampere Next

Sonraki nesil NVIDIA ekran kartları şu an için Ampere Next ve Ampere Next Next olarak anılıyor.

NVIDIA tarafından günümüz ile 2025 yılları arasında 6 nesil donanımın piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Bunlardan ikisi ise Ampere Next ve Ampere Next Next olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu mimari isimlerinin nihai olmama ihtimali oldukça yüksek. Şirket, kartları sırasıyla 2022 ve 2024 yıllarında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu anlamda oyuncular bir sonraki donanım sıçraması öncesinde NVIDIA’nın 30 serisi GPU’larının keyfini çıkarmaya devam edebilecek diyebiliriz. Öte yandan GPU kıtlığı sebebiyle sınırlı sayıda oyuncunun bunlara erişebildiği açık. NVIDIA mevcut RTX adlandırma yöntemine sadık kalırsa, Ampere Next büyük olasılıkla RTX 4000 serisi olarak adlandırılacak ve Ampere Next Next ise RTX 5000 serisi takma adını alacak.

Yeni nesil GPU’lar için performans, enerji verimliliği veya soğutma yetenekleri gibi detayları tahmin etmek için henüz oldukça erken. Diğer taraftan, NVIDIA’nın yol haritasında başka ürünler de yer alıyor. Yeni duyurulan ARM tabanlı işlemciler Grace ve Grace Next de bunlar arasında. Bu işlemcilerin ise 2023 ve 2025 yıllarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Son olarak, NVIDIA’nın Veri İşleme Birimi (DPU) Bluefield da iki yeni yineleme görecek; 2022’de Bluefield-3 ve 2024’te Bluefield-4 çıkmış olacak. Şirket, yeni DPU’ların ham işlem gücünde ciddi artışlar sunacağını umuyor. Bluefield-3’ün selefinden 10 kat daha hızlı olacağı iddia edilirken Bluefield-4 ise 100 kat performans artışı sağlayabilir.