Anasayfa Video Logitech MX Keys Klavye İncelemesi

Logitech MX Keys Klavye İncelemesi

Logitech’in verimlilik odaklı kablosuz MX Keys klavyesini detaylı olarak inceledik.

Logitech, uzun zamandır MX serisi adı altında üretkenlik odaklı çevre bileşenleri üretiyor. MX çevre bileşenleri gerek Word, Excel, Powerpoint gibi ofis uygulamalarında, gerekse de grafik tasarım ya da video işleme gibi alanlarda kullanıcının işini hızlandıracak kolaylıklar sunuyor. Daha Logitech MX Master 3 ve Logitech MX Anywhere 3 gibi iş farelerini incelemiştik. Bugün ise MX Keys modelini inceliyoruz.

MX Keys Tuş Tasarımı

Klavyede kullanılan anahtarlar Logitech’in “makas anahtar” yapısı verdiği bir sisteme sahip. Bu anahtarlar tuşların düşük profilli olmasına izin veriyor. Tuşlara çok az kuvvet uygulayarak basılabiliyor ve seyahat mesafesi oldukça kısa. Bu durum oyunculuk için ideal olmasa da, üretkenlik ve yazım söz konusu olduğunda hoş bir his sunuyor.

Bu tuşlar Apple’ın Magic Keyboard klavyesindeki kadar gövdeyle bitişik durmasa da, normal kubbe anahtarlı klavyelere göre oldukça ince bir yapıda. Tuşların üzerinde parmak uçları için ortalarında yuvarlak girintiler oluşturulduğunu ve köşelerin de yumuşatıldığını görüyoruz. Ayrıca tuşların yüzeyleri de mat dokuya sahip.

Bu tuş tasarımı aynı zamanda düşük gürültülü bir yazım tecrübesi sunuyor. 10 parmak hızlı yazı yazdığınızda dahi çevrenizdekileri rahatsız etmiyorsunuz.

MX Keys Kutu

Gövde Tasarımı

Gövdenin üst kısmı yani tuşların altı ve çevresi tamamen alüminyum alaşımdan mamul. Klavyenin önündeki şişkin parça ve altı ise plastikten.

Apple bilgisayarların tasarım çizgisini paylaşan bir klavye olduğu için ofis ortamındaki iMac gibi cihazlarla kullanıldığında göze batmıyor. Bunu destekler nitelikte, tuşların üzerinde hem Windows, hem de Apple fonksiyonları yazılmış.

Gövdede pil durumunu gösteren LED ışık, USB-C şarj yuvası ve güç anahtarı dışında bir detay yok. Hayli minimalist bir tasarım denebilir.

Logitech MX Keys

Rahatlık Ve Taşınabilirlik

Eğer bileklik destekli, yüksek klavyeleri kullanmaya alışıksanız, MX Keys’in yüksekliği ayarlanamayan yassı yapısı biraz alışma gerektirebiliyor. Ancak alıştıktan sonra tuşlara basış hissiyatı ve uzun süreli kullanım sonrası rahatlık konusunda beğenimi kazanan bir klavye oldu diyebilirim.

Bununla birlikte Logitech’in MX Palm Rest (Bilek desteği) parçasını 20 dolara ayrıca sattığını da belirtelim. Rahatlık için önemli olan bir parçanın kutuya dahil edilmesi iyi olurdu.

Her ne kadar ince bir klavye olsa ve ilk bakışta taşınabilirliği yüksek gibi gözükse de, tamamen metal gövdesi ve pili sebebiyle ortalama plastik bir klavyeden bir miktar daha ağır.

MX Keys Yazılımı

Çoklu Aygıt Desteği

Home, Insert ve Page Up tuşlarının üzerinde 1,2,3 numaralı tuşları görüyoruz. Buradan klavyenize Bluetooth ile eşleştirdiğiniz ya da dongle taktığınız bilgisayarlar arasında geçiş yaptırabiliyorsunuz.

Bu durum özellikle aynı anda birden fazla bilgisayarla çalışmak için çok iyi. Farklı işletim sistemlerine sahip olan Mac ve PC arasında kolayca geçiş yaparak çalışmayı mümkün kılıyor.

Logitech Flow Desteği

Logitech Flow, farklı bilgisayarlar ve işletim sistemleri (Windows – macOS) arasında kolayca dosya ve veri paylaşımı yapabilmeyi, ayrıca imleci ekranın köşesine götürür götürmez bir bilgisayardan ötekine geçiş yapabilmeyi mümkün kılan bir sistem.

Eğer iş akışınız birden çok bilgisayarla çalışmayı gerektiriyorsa bu bilgisayarlara Logitech Options yazılımı kurup aynı yerel ağa bağladığınızda, yazılım otomatik olarak Logitech Flow destekli aygıtlarını tanıyıp çevre birimlerinizin bir bilgisayardan ötekine kolayca geçmesini sağlayacaktır.

Logitech Flow destekli bir fare kullandığınızda ve fare imleciniz bir bilgisayardan ötekine geçtiğinde, klavyeniz de otomatik olarak bilgisayarlar arasında geçiş yapıyor.

MX Keys Tip-C

Logitech Options yazılımı

Logitech Options yazılımı klavyenin hayati fonksiyonları için gerekli olmasa da, özelleştirebileceğiniz tuşlara farklı işlevler atamak için oldukça kullanışlı. Uygulama altından Windows tuşu gibi bazı tuşları devre dışı bırakabiliyorsunuz. Caps Lock ya da tuş aydınlatma seviyesi gibi tuşlara basıldığında ekranda bildirim çıkmasını da sağlıyor.

Bunun yanı sıra klavyeyi eşleştirdiğiniz aygıtların isimlerini buradan görüntüleyebiliyorsunuz. Options yazılımının bir diğer güzel özelliği de uygulama tabanlı profil oluşturabilmesi. Böylece farklı uygulamaları açtığınızda tuş kombinasyonlarının hemen alıştığınız şekilde ayarlanması mümkün oluyor.

MX Keys Tuş Düzeni

MX Keys Batarya Kapasitesi Ve Uyumluluk

MX Keys tam şarjla ve arka plan aydınlatması kapalıyken 5 ay çalışabilen etkileyici bir batarya kapasitesine sahip. Arka plan aydınlatması açık olduğunda ise bu süre 10 güne düşüyor.

Kutudan çıkan klavyeyle aynı renk Tip-C kablosuyla üzerindeki portundan kolaylıkla şarj edebiliyorsunuz. Şarj işlemini klavyeyi kullanırken de yapabiliyorsunuz. Ancak kabloyu taktığınızda da klavye gerçekte kablosuz olarak çalışmaya devam ediyor.

Cihaz uyumluluğuna gelince, MX Keys şu cihazlarla uyumlu:

  • iPhone 4s ve sonrası
  • 3. Jenerasyon iPad ve sonrası
  • Windows 8 ve sonrası
  • macOS 10.12
  • Linux
  • Android 6 ve sonrası

F Tuşları

Logitech MX Keys üzerindeki F tuşlarına medya kontrolü, ekran ve tuş parlaklık kontrolü gibi pek çok kısayol atanmış. Varsayılan olarak F tuşları yerine bu kısayollar aktif durumda geliyor.

Eğer kullanımda F tuşlarına erişmek isterseniz, Fn ile bunlara basmanız gerekiyor. Bunu tersine çevirmek için de Fn+Esc’ye basabiliyorsunuz.

Akıllı Tuş Aydınlatması

Pilden tasarruf etmek için tuş aydınlatması klavye kullanılmadığında bir süre sonra kendi kendine kapanıyor. Buna ek olarak aydınlatma seviyesi ortamdaki ışık dikkate alınarak otomatik ayarlanıyor. Bu sayede sadece gerçekten ihtiyacınız olduğunda, karanlık ortamlarda kendiliğinden devreye giriyor.

İsterseniz bu aydınlatmayı manuel olarak parlaklık açma ve kısma tuşlarından değiştirebiliyorsunuz. Buna ek olarak Logitech bu klavyeye yakınlık sensörü de eklemiş. Yani elinizin klavyeye yaklaştığını hissettiğinde arka plan aydınlatmasını otomatik olarak açıyor.

Sonuç Değerlendirme

Birden çok cihazla çalışan programcılar, Word, Excel ve Powerpoint gibi ofis uygulamalarını kullananlar, uygulama tabanlı kısayollar kullanan video editörler ve grafik tasarımcılar için tasarlanan MX Keys sade, göz dolduran tasarımıyla dikkat çekiyor.

Akıllı arka plan aydınlatması sayesinde uzun pil ömrü sunuyor. Bu noktada getirebileceğimiz tek eleştiri, klavyenin pilinin dahili olmasıdır. Çok defa şarj edileceği için birkaç yıl sonra pil performansı fark edilir şekilde düşecektir. Pil değiştirilemeyeceği için klavyenin ömrü de pilin ömrüyle bir olacaktır.

Pilin yerleştirildiğini düşündüğümüz bombe çıkıntının ölçülerine baktığımızda bize kumanda pili olarak da tabir edilen AAA boy kalem pili alabilirmiş gibi geldi. Klavyenin daha uzun ömürlü olması için Logitech buraya kalem pil koyabilirdi.