Anasayfa Haber Intel, Mobileye ile Otonom Araç Teknolojisine Hakim Olmak İstiyor

Intel, Mobileye ile Otonom Araç Teknolojisine Hakim Olmak İstiyor

Intel Mobileye

Intel, Mobileye isimli sürücüsüz otomobil teknolojilerine odaklanmış kuruluşun öncülüğünde 2023’e kadar otonom araçların ticari kullanıma hazır olacağını belirtiyor.

Intel, Mobileye şirketini bünyesine katalı yaklaşık 4 yıl geçti. Mobileye, sürücüsüz araba geliştirmeye yönelik çeşitli atılımlar gerçekleştiren ve bu sektördeki sistemlere güç veren donanımların, yazılımların lider tedarikçisi konumunda olan bir kuruluş. Günümüzden birkaç yıl önce otonom sürüş alanında %70 pazar payına sahip bu şirket, özellikle pandemi döneminin etkisiyle de gelişmekte otonom sürüş sektörüne yön verebilecek bir konuma gelmeyi hedefliyor. Intel ise bu hedefe istinaden en geç 2023’e kadar Mobileye temeliyle çalışan otonom araçların ticari anlamda kullanılması için oldukça umutlu.

Mobileye, Pazartesi günü kendi kendine sürüş teknolojisi kolunun Mobileye Drive markasıyla anılacağını duyurdu. Şirket, Mobileye Drive’ı “geniş ölçekte ticari dağıtım için hazır, anahtar teslim otonom bir sistem” olarak nitelendirdi. Bu sistem, 13 kamera, üç adet uzun menzilli LIDAR, altı adet kısa menzilli LIDAR ve altı tane radara sahip olacak. Bahsedilen donanımların da Mobileye EyeQ 5 işlemcisi kontrolünde çalışacağı yapılan duyuruda açıklananlar arasında. Ayrıca Mobileye, Drive sisteminin 2023 yılına kadar ticari kullanıma hazır olacağını söylüyor. Eğer bu gerçekleşirse büyük bir yankı uyandırması muhtemel. Zira son beş yılda çoğu sürücüsüz araba girişimi ileriye dönük lansman tarihi duyurdu fakat hepsi daha sonra iptal edilmek zorunda kaldı.

Mobileye, büyük otomobil üreticileriyle güçlü ilişkilere sahip olmasının yanında Drive sistemini otomobil üreticisi olmayanlara da pazarlamayı planlıyor. Mobileye’nin Pazartesi günü yaptığı duyuruda, otonom dağıtım şirketi olan Udelv‘e Mobileye Drive teknolojisini satılacağı belirtildi. Udelv, bu ortaklıkla birlikte 2023 ile 2028 yılları arasında Drive’ı desteklenen en az 35.000 teslimat robotu üretmeyi planlıyor. Mobileye, bunun Drive sisteminin ilk yapılan satış olmasını umuyor. Şirketin ilerleyen dönemlerde yapacağı anlaşmalarla otonom araç sektöründe büyük ivme kazanacağı tahminler arasında.