Anasayfa Haber AMD Van Gogh APU Detayları Ortaya Çıktı

AMD Van Gogh APU Detayları Ortaya Çıktı

AMD Van Gogh APU hakkında çeşitli detaylar gün ışığına çıktı.

AMD ile Intel rekabeti masaüstü bilgisayarlar ve performans/oyun dizüstü bilgisayarları alanlarında sürmeye devam ediyor. Düşük güçlü, ince ve hafif tasarımların taşınabilirlik açısından popüler olduğu dizüstü bilgisayar pazarında da başka bir mücadele var. Bu pazarda Intel’in Tiger Lake-U işlemcileri iyi bir performans dengesi ve düşük güç kullanımı ile popüler durumda. Tabii ki AMD, Van Gogh APU’nun piyasaya sürülmesiyle zorlu bir rekabetle karşı karşıya kalabilir.

Moore’s Law Is Dead (MLID) adlı bir hesap ise, AMD Van Gogh APU’nun temel özelliklerinin ve kendisininki de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan öğrendiklerinin bir taslağını paylaştı. AMD’nin mobil APU’su hakkındaki önemli detaylar görülüyor.

Van Gogh APU’nun yaklaşık 10 RNDA 2 CU’lu 4 çekirdek 8 iş iş parçacıklı Zen 2 çekirdek konfigürasyonuna sahip bir tasarım olacağı ve LPDDR5 desteğine sahip olacağı paylaşılıyor. FF3 soketi ise Intel Tiger Lake-U’ya ucuz, erişilebilir, düşük güçlü bir alternatif oluşturmak için tasarlanmış. TSMC’nin N6 ve N5 işlemlerine geçtikçe 7nm Van Gogh APU’nun ucuza üretilip satılabileceği de tahminler arasında.