Anasayfa Haber M1 İşlemcili iPad Pro Duyuruldu! İşte Fiyatı ve Özellikleri

M1 İşlemcili iPad Pro Duyuruldu! İşte Fiyatı ve Özellikleri

M1 işlemcili iPad Pro fiyatı ve özellikleri

Apple, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı M1 işlemcili iPad Pro modellerini resmi olarak duyurdu.

Bildiğiniz üzere Apple’ın Spring Loaded etkinliğinde A14X işlemcili bir iPad Pro modelini lanse edeceği iddia ediliyordu. Fakat bugün düzenlenen etkinlikle beraber yeni iPad modellerini duyuran teknoloji devi, herkesi ters köşe yararak yeni iPad modellerini M1 işlemci ile güncelledi. Peki, M1 işlemcili iPad Pro modelleri kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor? Gelin Apple’ın özellikleri ile dikkat çeken yeni iPad Pro modellerine yakından göz ataklım.

M1 İşlemcili iPad Pro Özellikleri

Yeni nesil iPad Pro modelleri 11 inç ve 12.9 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuyla beraber geliyor. Ekran tarafındaysa 11 inçlik model Liquid Retina ile karşımıza çıkarken 12.9 inçlik iPad Pro modeliyse Liquid Retina XDR paneline sahip. Mini LED teknolojisiyle birlikte gelen bu Liquid Retina XDR ekransa 1.000.000: 1 kontrast oranına ve maksimum 1600 nit parlaklık değerlerine de ev sahipliği yapıyor.

Her ne kadar yeni modeller ekran tarafında bazı yeniliklere sahip olsa da, modellerin en büyük yenliği ise M1 işlemci. Bildiğiniz gibi Apple, ARM tabanlı M1 işlemcileri ilk olarak Mac modellerinde kullanmıştı. Şimdi de yeni iPad modellerinde fansız çalışan M1 işlemcilere yer veren teknoloji devi kullanıcılara üst seviye bir tablet deneyimi vaat ediyor.

4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip olan bu yonga, 8 çekirdekli bir GPU’yu da bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda 16 çekirdekli Neural Engine ile beraber gelen yeni nesil işlemci performansıyla da tabiri caizse göz dolduruyor.

Bu kısımdaysa yeni nesil iPad Pro’nun bazı performans verilerini kullanıcılara paylaşan Apple, yeni iPad Pro’ların bir önceki nesle kıyasla CPU’da yüzde 50, GPU tarafındaysa yüzde 40 daha iyi bir performans sergilediğini de söylüyor. Tasarım olarak da bir önceki jenerasyonla neredeyse birebir aynı tasarımla beraber gelen yeni iPad Pro’lar, ayrıca 16 GB RAM, 2 TB depolama, Thunderbolt ve 5G desteğiyle de ön plana çıkıyor.

Kamera kısmına gelecek olursak, serinin yeni modellerinde bizleri f/2.4 diyafram aralığına sahip olan 12 MP’lik bir Face ID kamerası karşılıyor. Bu selfie kamerasıysa 122 derece görüş açısını kullanıcılara sunuyor.

Bunun haricinde çift kamera sistemiyle birlikte gelen yeni iPad Pro’lar’da, 12 MP geniş açılı ana ve 10 MP ultra geniş açılı kameralara da yer veriliyor. Bahsi geçen bu kameralarsa 2 kat optik ve 5 kat dijital yakınlaştırmanın haricinde, 4K 60 FPS video kaydını da gerçekleştirebiliyor.

M1 İşlemcili Yeni iPad Pro Fiyatı Ne Kadar?

2 TB’a kadar depolama alanına sahip olan modellerin Türkiye fiyatı da etkinlikten hemen sonra açıklandı. Bu doğrultudaysa 11 inç iPad Pro’nun 8.599 TL‘den başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı belirtilirken, 12.9 inçlik iPad Pro’nunsa 11.999 TL‘den başlayan fiyatlarla satılacağı ifade edildi.