Anasayfa Video ASUS ROG Strix XG32VC Oyuncu Monitörü İncelemesi

ASUS ROG Strix XG32VC Oyuncu Monitörü İncelemesi

Asus ROG Strix XG32VC oyuncu monitörünü sizin için yakından inceledik.

Asus tamamen oyuncuların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ROG alt markasını duyurduğu günden bu yana oyuncu donanımları pazarında pek çok standardı belirler hale geldi. Oyuncu monitörleri konusunda da bu durum pek farklı değil. ROG damgalı monitörler hem çizgileri, hem de sundukları özelliklerle oyuncuların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Amazon Fiyatı İçin Tıklayınız

Çözünürlük Savaşları

Günümüzde pazarda 1080p, 2K ve 4K monitör seçenekleri bolca mevcut. 1080p çözünürlük sunan monitörler halen fiyat/performans açısından avantajlı konumda olsalar da, 27 inç üzeri ekran boyutlarında bu çözünürlük artık yeterli değil.

Öte yandan 4K monitörlerin fiyatları henüz hayli yüksek seyrediyor ve bu çözünürlüğün yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri. Herkesin 4K çözünürlüğe geçememesinin diğer önemli sebebi ise gereken işlem gücü. Tatmin edici bir hızda 4K oyun oynayabilmek çok güçlü bir ekran kartı gerektiriyor.

Bu noktada 2K tabir edilen ara çözünürlük gayet makul bir konumda kalıyor. 2K monitörlerin fiyatları 4K modellerden çok daha makul olmakla kalmıyor, ortalama bir donanımla bu çözünürlükte oyun çalıştırmak da nispeten daha kolay. İşte ROG Strix XG32VC modeli de 31,5 inçlik ekranında 2K çözünürlük sunarak bu segmente giriyor.

Teknik Özellikleri

ROG Strix XG32VC modelinde kullanılan ekran paneli VA LED teknolojisiyle üretilmiş. Görüntü kalitesi hayli yüksek olan bu panel türü, aynı zamanda yüksek yenileme hızlarına da imkan tanıyor. Nitekim bu monitör 165 Hz ekran yenileme hızına sahip olsa da, kullanıcı tarafından tek tuşla 170 Hz hızda çalışmaya ayarlanabiliyor.

31,5 inçlik ekran alanında 2560×1440 çözünürlük sağlayan monitör, aynı zamanda 1800R oranında kavise de sahip. Bu ekran boyutu ve kavis oranı birleştiğinde ortaya oyuncunun görüş alanını tamamen kaplayan bir görüntü çıkıyor.

VESA DisplayHDR 400 standardını destekleyen monitör bu açıdan minimum gereksinimi sağlıyor denebilir. Ancak artık HDR1000 gibi daha yüksek değerler daha fazla monitörde karşımıza çıkmaya da başladı.

Tasarım Özellikleri

ROG Strix XG32VC modeli Asus’un monitörlerinde standart hale getirdiği tasarım çizgilerine sahip. Arkada bulunan halka şeklindeki RGB aydınlatmaya yazılımla kumanda edilebiliyor. RGB aydınlatma kendi haline bırakılırsa da belirli ışıklandırma şablonlarını sergiliyor.

Sağlam ve hayli ergonomik bir ayağa sahip olan monitörü konumlandırıldığı noktada 100 mm dikey ve toplamda 100 derece iki yana hareket ettirmek mümkün. Bu sade tasarımlı ayak üzerinde masaya sağlam oturan monitör titremiyor, sallanmıyor.

Monitörün arkasında joystick şeklindeki OSD kontrol ve menü seçim tuşları bulunuyor. Bunlar büyük ve rahat basılır tasarlanmış. Ancak joystick hareketi önceki ROG monitörlere göre bize biraz daha gevşek ve kararsız gibi geldi.

Monitörün ön tarafında ise sadece alt kısımda gayet temiz bir çerçeve mevcut. Yanlar ve üst taraf ise çerçevesiz olarak tasarlanmış. Bu sayede bu modelden birden fazla monitörü yanyana koyarak çok geniş bir simülatör bile kurmak mümkün.

Sonuç Değerlendirmesi

ROG Strix XG32VC modelinin görsel performansını videomuzda kendiniz de görebilir, daha fazla detayı bulabilirsiniz. Genel olarak sunduğu performanstan memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Özellikle hızlı yarış ya da FPS türü oyunlarda performansını iyice ortaya koyuyor.

Asus bu monitörde oyuncuların ihtiyacını karşılayacak pek çok önemli porta da yer vermiş, buradan da tasarrufa gitmemiş. Öte yandan bazı başka monitörlerde karşımıza çıkan daha bol RGB aydınlatma, kulaklık askısı, kasa içi hoparlörler gibi ekstra özelliklere bu modelde yer verilmemiş.

Ancak bu sadeliğin tüketiciye olumlu yansıması hayli rekabetçi fiyatıyla oluyor. Videomuz yayına girdiği tarihte 6.000 TL’nin biraz üzerinde fiyatlardan bulunabilen ROG Strix XG32VC belki 1080p cihazlar kadar ucuz değil, fakat kendi sınıfında hayli iyi bir yerde durduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak 27 inç altı ve 1080p monitörlerden sıkıldıysanız, daha katıksız ve ciddi bir oyuncu monitörüne terfi etmeyi planlıyorsanız, ROG Strix XG32VC modelini de kıyas listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Detaylı ürün bilgisi için resmi ROG sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...