Anasayfa Video Cooler Master CK550v2 Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Cooler Master CK550v2 Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Cooler Master’ın numerik tuş takımlı, RGB aydınlatmalı ve mekanik anahtarlı CK550v2 oyuncu klavyesini inceliyoruz.

Cooler Master CK550v2 alışılmışın dışında bir tasarıma sahip. Kablosu hariç 908 gram ağırlığıyla mekanik bir klavyeye göre normal sayılabilecek ağırlığa sahip. Fırçalanmış alüminyum gövdeye sahip olan bu klavyede, tuş anahtarlarının yerleşiminde “floating keys” tabir edilen, yani tabana yerleştirilmiş kenarlıksız bir tasarım kullanılıyor. Çoğu mekanik klavye böyle değil, genellikle anahtarlar klavyenin gövdesi içine gömülü oluyor.

Amazon Klavye Fiyatları İçin Tıklayınız

Temizliği Kolay Tasarım

CK550v2 kenarlıksız tasarım kullandığı için klavyenin temizlenmesi daha kolay. Bilgisayar başında atıştırma alışkanlığınız varsa, tuş çukurlarının içinden kırıntı temizlemenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Ayrıca toz ve dökülen saç telleri de bir süre sonra temizlenmeyi gerektiriyor. Kenarlıksız tasarım bu işi çok daha kolay yapıyor.

Temizlik kolaylığına ek olarak kenarlıksız klavyeler anahtarların içindeki RGB tuş aydınlatmasının klavye tabanına geri yansımasını da sağlıyor. CK550v2 modelinde ön panel metal olduğu için bu yansıma etkisi çok daha fazla belirgin.

Klavyenin üst panelini oluşturan fırçalanmış alüminyum yüzey kenarlardan sert açılı bir kıvrımla aşağıya iniyor ve plastik tabanla buluşuyor. Klavyenin altında titreşimi emmek için kauçuk ayaklar bulunuyor. Yine yüksekliği ayarlamanızı sağlayan ayakların masaya temas eden noktalarında da yumuşak plastik malzeme bulunuyor.

Bilek Desteği

Bu klavyenin kutusundan çıkan köpük malzemeden yapılmış bilek desteği, kullanım rahatlığını artıran en büyük unsur. Uzun süre kullanımda dahi rahatlıktan ödün vermiyorsunuz. Bu köpüğün alt kısmı da kaymaması için özel dokuyla kaplanmış.

Ancak imalatında kullanılan malzemeden ötürü bir miktar koku yapıyor. Bir süre dışarda bekletmek isteyebilirsiniz. Çünkü kutudan çıkarıp önünüze koyduğunuzda koku rahatsız edebiliyor.

TTC Anahtarlar

CK500v2 klavyede TTC marka mekanik anahtarlar kullanılmış. TTC anahtarlar Blue, Brown ve Red varyantlarında üretiliyor. Bunların aralarındaki en önemli fark basış hissiyatının değişmesi. Bizim incelediğimiz model Red anahtarlar ve lineer yani doğrusal basış hissiyatına sahip.

Kullandığımız diğer mekanik klavyelerdeki Cherry MX Red anahtarlarla kıyasladığımızda, bu tuşların biraz daha sürtünme hissi verdiğini söyleyebiliriz. Bu da tuşları basması biraz daha sert kılıyor.

Cooler Master kutu içine tuşları çıkarmanız için aparat koymayı ihmal etmemiş. Bu hem klavyeyi temizlemek, hem de tuşları değiştirmek istediğinizde kolaylık sağlıyor. Bu klavyede ortası hafif çukur ergonomik tuşlar kullanılmış. Bu da parmakların tuşlara daha iyi oturmasını ve özellikle 10 parmak yazı yazarken oluşabilecek hataları azaltıyor.

Klavye üzerinde tuşlardan başka sadece 3 tane ışık bulunuyor. Medya kontrolü için ayrı tuşlar olmasa da, Fn ile diğer tuşları kombinasyon yapıp sesi açıp kapatabiliyor, oynatma/durdurma, önceki/sonraki dosyaya geçiş yapabiliyorsunuz. Yine Fn ve F9’a basarak, oyunlarda Windows tuşunu devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Caps, Num ve Scroll Lock LED’leri de RGB aydınlatmayla senkronize yanıyor. Aydınlatmayı kapatırsanız da beyaz yanıyorlar.

Kablonun plastik dış kaplama görüyoruz. Bunun yüzeylere takılma ve gerilme ihtimali yüksek olduğundan farelerde pek tavsiye edilmiyor. Ancak klavyeler sık sık hareket ettirdiğimiz bir çevre bileşeni olmadığından bir sorun yaratmayacaktır.

RGB Aydınlatma

Master Plus uygulaması klavyenin aydınlatmasını, tuş işlevlerini, makroları ve profilleri yönetmenizi sağlıyor. Cooler Master aydınlatma şablonlarını oldukça zengin tutmuş. Bunlar arasında artık her klavyede gördüğümüz tipik gökkuşağı dalgasından, renk döngüsüne ve nefes almaya kadar birçok şablon var. Tabii tuş basışına göre tepki gösteren efektler de var. Mesela solma ve su dalgası gibi efektler bunlardan birkaçı.

Ama en sevdiğimiz seçenek bu şablonları katmanlar olarak üst üste koyabilmek oldu. Örneğin sabit renk ve tepkisel solma katmanlarını birleştirerek tüm klavyeyi beyaz yaptık. Tepkisel solma ile bastığımız tuşların turuncu olmasını, sonra tekrar yavaş yavaş beyaza dönmesini sağladık.

Ancak illa ki bu uygulamaya ihtiyacınız yok. Klavye üzerinden de bu ayarları yapmanıza izin veriliyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Cooler Master CK550v2 modeli yaklaşık 800 lira fiyatıyla ne çok pahalı, ne de kalitesinden şüphe uyandıracak kadar ucuz, ortalarda bir noktada diyebiliriz. Steelseries, Asus ve Logitech’in Cherry MX Red anahtarlı klavyelerinde 1.500 TL civarı fiyatlar görüyoruz.

Cooler Master bu modelde Cherry anahtarlar kullanmamış, ancak TTC anahtarlar da hissiyat bakımından benzer, belki bir tık daha sert diyebiliriz. Bu sebeple Cooler Master CK550v2 piyasadaki uygun fiyatlı ama kaliteli alternatiflerden biri olarak ön plana çıkıyor.