Anasayfa Haber Ford, Yeni Nesil Bataryalar Geliştirmek İçin Laboratuvar Açıyor

Ford, Yeni Nesil Bataryalar Geliştirmek İçin Laboratuvar Açıyor

Ford Yeni Nesil Bataryalar

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden olan Ford, yeni nesil bataryalar üretmek amacıyla 185 milyon dolar kaynakla AR-GE çalışmalarının sürdürüleceği bir laboratuvar kuracak.

Ford, yeni nesil bataryalar ile alakalı çeşitli çalışmalar yapmak için 185 milyon dolarlık bir laboratuvar açma kararı aldı. Bu, şirketin kendi bünyesinde elektrikli araçlara yönelik batarya üretme yolundaki ilk adımı olarak biliniyor. Yeni açılacak olan tesis, tüketicilere ve diğer otomobil üreticilerine, Ford’un artık pilli elektrikli araçlar üzerinde daha sıkı çalışacağının sinyalini de vermekte.

Ford’un üst düzey yöneticileri, şirketin pil üretimine zaman başlayacağı konusunda yöneltilen sorulara bir zaman aralığı açıklamaktan çekindiler. Ancak yeni kurulacak bu tesis aracılığıyla farklı teknolojik inovasyonların hedeflendiği bariz bir şekilde belli. Güneydoğu Michigan’da konumlandırılması planlanan ve pil teknolojisi geliştirme, araştırma ve üretim alanlarında 150’den fazla çalışana ev sahipliği yapacak olan bu laboratuvar, Ford Ion Park ismiyle anılacak. Tesisin büyüklüğü ise yaklaşık 18580 metrekare. Eğer işler istenildiği gibi giderse, Ford Ion Park’ın 2022 yılının sonlarına doğru açılacağı tahmin ediliyor. Ayrıca laboratuvarın bulunduğu yer, Ford’a ait farklı çalışma alanlarına da yakın olduğundan; araştırmalar, çeşitli kollarla birlikte hızlı ve sistematik şekilde sürdürülecek.

Ford Yeni Nesil Bataryalar

Ford Ion Park’ı, şu anda Ford’un Elektrikli Sistemler Mühendisliği Müdürü görevini yürüten Anand Sankaran yönetecek. Yeni nesil lityum iyon ve katı hal pilleri de dahil olmak üzere, hem araştırma hem de üretimin destekleneceği bu laboratuvarda, asıl hedef en kullanışlı elektrikli araçların sahip olması gereken bataryalara ulaşmak.

Ford’un Ürün Platformu ve Operasyonlar Sorumlusu Hau Thai-Tang‘ın konuyla alakalı yaptığı açıklamada, Ford’un aşamalı olarak elektrikli otomobillere geçişi düşündüğünü belirtiliyor. Elektrikli araçları büyük ölçüde erken benimseyenlerin satın alım yaptığı bu dönemi ilk aşama olarak nitelendiren Hau Thai-Tang, Ford’un bu süreçte harici tedarikçi ortaklarıyla çalıştığını söyledi. Şirket, ilerleyen zamanlarda sektöre daha fazla ürün sunmayı benimseyerek, ikinci aşamada pazardan büyük bir pay alacağa benziyor. Hau Thai-Tang’ın Salı günü gazetecilere verdiği röportajda, “Elektrikli araç devrimine liderlik etme planımız, kesinlikle batarya enerjisine ve maliyet konusunda kaydettiğimiz ilerlemeye bağlı olacak” dedi. Elektrikli araç endüstrisinde başarılı olmanın yolu pillerden geçtiğine göre; Ford, yeni nesil bataryalar ile hedefine uygun bir plan üzerinde çalışmalarına devam edecek. Şirketin önümüzdeki yıllarda nasıl bir seviyede olacağını ise hep birlikte göreceğiz.