Anasayfa Haber macOS Big Sur 11.4, AMD Radeon RX 6800 ve 6900 Ekran Kartlarını...

macOS Big Sur 11.4, AMD Radeon RX 6800 ve 6900 Ekran Kartlarını Destekleyecek

MacOS Big Sur 11.4

macOS Big Sur 11.4 güncellemesi, AMD Navi RDNA2 tabanlı RX 6800, 6800XT ve 6900XT ekran kartı desteğiyle geliyor.

Apple, yeni bilgisayarlarının çoğunu ekran kartı (GPU) da içeren ARM yongalarıyla donatmaya başladı. Ünlü teknoloji devi, bu yeniliklerin tamamını gerçekleştirmeden önce son kez AMD’nin RDNA2 tabanlı üst düzey ekran kartlarını kartlarını kullanacak gibi duruyor.

Apple, MacOS Big Sur 11.4 Beta’nın sürüm özellikleri hakkında paylaştığı bir gönderide, işletim sisteminin Radeon RX 6800, Radeon RX 6800 XT ve Radeon RX 6900 XT ile uyumlu olacağını açıkladı.

Bildiğiniz üzere şirketin harici bir ekran kartı barındıran tek bilgisayarı Mac Pro. İş istasyonu olarak nitelendirilen bu sistemler, 28 çekirdeğe kadar uzanan Intel’in Xeon W ‘Cascade Lake’ CPU’larının yanı sıra GCN 4.0 / Polaris, GCN 5.1 / Vega ve RDNA mimarilerine dayalı AMD’nin Radeon Pro ekran kartlarıyla donatılıyor. Apple’ın özellikle Mac Pro içerisinde kullandığı grafik kartları, Mac Pro’ya özel MPX modüller olarak karşımıza çıkıyor ve PC tarafında kullanılan alışılagelmiş donanımlardan oldukça farklılar. Bunun yanında Mac Pro bilgisayarlar kullanıma hazır farklı grafik kartlarını da bünyesinde barındırabiliyor.

Yeni Mac Pro 2022

İşte bu noktada Apple’ın Mac Pro’yu FHHL form faktöründe olmayan ekran kartlarıyla donatıp donatmayacağı veya oyuna yönelik olarak Mac Pro’nun grafik biriminin yükseltilmesine izin verip vermeyeceği net olarak belli değil. Ancak olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamız gerekirse; örneğin bir MacBook Pro dizüstü bilgisayarı, Thunderbolt 3 arabirimine sahip herhangi eGFX kutusu kullanarak harici bir grafik kartıyla kullanmak mümkünken neden buna benzer bir deneyim Mac Pro’da yaşanmasın?

Apple’ın ayrıca Mac Pro’yu profesyonel uygulama geliştiriciler tarafından onaylanmamış bir grafik kartıyla sunması pek mantıklı olmadığından, bahsedilen RDNA2 desteği büyük olasılıkla oyunculara yönelik. Bu arada, Mac Pro için henüz duyurulmamış RDNA2 mimarisi ile güçlendirilen Radeon Pro’nun da çıkabileceğini belirtelim.

Sonuç olarak her durumda macOS Big Sur 11.4, AMD Radeon RX 6800/6900 grafik kartlarını destekleyecek ve bu oyuncular için oldukça iyi bir haber.