Anasayfa Haber NVIDIA Ekran Kartları Hash Oranı Sınırlaması İle Gelecek

NVIDIA Ekran Kartları Hash Oranı Sınırlaması İle Gelecek

NVIDIA Hash Oranı Sınırlama

Mayıs ayı ortasından itibaren NVIDIA ekran kartları hash oranı sınırlaması ile birlikte piyasaya sürülecek.

Son olarak yayınlanan GeForce sürücüsü için paylaşılan yama notlarındaki bir satırın yeni NVIDIA ekran kartlarının Mayıs ortasında çıkacağını ve hash oranı sınırlaması teknolojisine sahip olacağını doğruladığı ileri sürüldü. Sweclockers’ın haberine göre, aynı satırda NVIDIA’nın Şubat ayında GeForce ekran kartlarının madenciler için değil oyuncular için olduğunu teyit eden blog gönderisine de bağlantı verildiğinin altı çiziliyor.

İlgili satır ise aynen şu şekilde: “Bu sürücü GeForce RTX 3060 12 GB için hash sınırlayıcıyı günceller ve Mayıs ortasından itibaren sevk edilen ürünler için gereklidir. Ayrıntılar için NVIDIA Bloguna bakın: Bağlantı.”

Ekran kartı piyasasının kripto para madenciliği sebebiyle oldukça hareketli olduğunu ve en yeni GPU’lara olan talebi de oyuncuların değil madencilerin oluşturduğunu tekrar hatırlatalım. Salgının neden olduğu tedarik sorunları yetmezmiş gibi kripto para madenciliğindeki canlanma, yeni ekran kartlarının piyasaya sürüldükten kısa süre sonra tükenmesine sebep oluyor.

NVIDIA’nın bu soruna yönelik iki yönlü çözümü, öncelikle kripto para birimi madenciliği için özel olarak tasarlanmış CMP kartlarını piyasaya sürmek ve aynı zamanda oyuncuları hedefleyen kartların madencilik yeteneklerini sınırlamak olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan, hash rate sınırlayıcılı ilk ekran kartı olan GeForce RTX 3060, kazara madencilerin sınırlayıcıyı atlatmasına izin veren bir geliştirici sürücüsünü yayınlanması sebebiyle bu özelliğini kaybetmişti.