Anasayfa Haber AMD Ryzen 8000 APU İşlemciler, 3nm İşlem Teknolojisi ve Hibrit Çekirdeklerle Gelecek

AMD Ryzen 8000 APU İşlemciler, 3nm İşlem Teknolojisi ve Hibrit Çekirdeklerle Gelecek

AMD Ryzen 8000

 Ryzen 8000 serisinde yer alacak Strix Point kod adıyla anılan Zen 5 mimarili APU’lar 3nm üretim süreciyle ve hibrit çekirdeklerle gelebilir.

AMD, Zen 5 ile başlayarak APU serisine hibrit çekirdek tasarımına sahip 3nm işlemcileri ekleyebilir. Bu da Intel’in yaklaşmakta olan Alder Lake yongası için ciddi bir zorluk teşkil edeceğe benziyor. Zira Kitguru’nun paylaşımına göre, Zen 5 mimarili APU’lar, AMD Ryzen 8000 bünyesinde yer alıp; 8’i yüksek performanslı, 4’ü yüksek verimli hibrit çekirdeklerle çıkacak. Ayrıca 3nm işlem teknolojisinin de Strix Point kod adlı AMD Ryzen 8000 APU’larla başlayabileceği konuşulanlar arasında.

Zen 5 mimarisi için önümüzde uzun bir yol olsa da bazı sitelerden gelen yeni söylentiler, şu aşamada net olarak doğrulanmış değil. Bu söylentiler arasında Zen 5 ile birlikte yeni bir bellek alt sisteminin olacağı yönünde spekülasyonlar da var ancak bu bilgilere kesin gözüyle yaklaşmak pek doğru olmaz. Çeşitli kaynaklar tarafından paylaşılan raporların birinde ise, “Strix Point” AMD Ryzen 8000 APU’ların, 2024’te çıkacağı ve TSMC N3 üzerinde üretileceğinden bahsediliyor. Raporda ayrıca AMD’nin, yakın zamanda söylentilere konu olan ‘Warhol’ serisindeki CPU’larına yönelik planlarında yaşanan çip kıtlığından dolayı çalışmaların artık ilerleyemediği de açıklandı. Warhol, AMD için şu an çalışmaların dışındaysa, Zen 3 mimarisinin yenilenmiş halinin (XT) Ryzen 6000 serisi olması beklenirken, Zen 4’ün Ryzen 7000 serisi ve Zen 5’in de Ryzen 8000 serisi şeklinde sıralanması olağan.

2024’te piyasaya sürüleceği iddia edilen Strix Point APU’lar hakkında resmi bir duyuru görmekten hâlâ çok uzağız. 3 yıllık bir süreç içinde, özellikle karşı karşıya olduğumuz mevcut yonga sıkıntısıyla, sektörde çok şey değişebilir. Konuyla alakalı düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.