Anasayfa Haber Windows 10, Flash Player’a Temmuz’da Tamamen Veda Edecek

Windows 10, Flash Player’a Temmuz’da Tamamen Veda Edecek

Windows 10 Flash

Windows 10 ile Flash Player Temmuz ayında yollarını tamamen ayırıyor.

Microsoft, 31 Aralık 2020 tarihindeki destek sonu sonrasında Flash Player‘ı Windows 10 işletim sisteminden tamamen temizlemede yeni bir aşamayı duyurdu. Microsoft, Flash’ı Temmuz ayında yayınlanacak toplu bir güncelleme ile Windows 10’dan tamamen kaldıracak.

Şirket Ekim ayında kullanıcıların Flash’ı Windows 10’dan kendilerinin kaldırmasına izin veren bir manuel güncelleme olarak KB4577586’yı yayınlamıştı. Öte yandan, Flash birkaç aydır desteklenmemiş olsa da bu güncelleme henüz kullanıcılara otomatik olarak sunulmadı. Haziran ayında ise bu güncelleştirme, Windows 10 sürüm 1809 veya daha yeni sürümler için genellikle her ayın üçüncü ve dördüncü haftalarında sunulan toplu güncelleştirme ön izlemesine eklenecek ve Flash kaldırılacak.

Ön izleme güncellemesini almamayı tercih ederseniz, KB4577586 Salı Yaması’nın bir parçası olarak Temmuz toplu güncellemelerine ve bundan sonraki her toplu güncellemeye dahil edilecek. Ayrıca, Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi’ni veya 21H1 sürümünü yüklerseniz KB4577586 da yüklenmiş olacak.

Flash’ın güvenlik sorunları nedeniyle kötü bir şöhrete sahip olduğunu hatırlatalım. Artık kullanışlı olmayan bileşenin tamamen ortadan kaldırılması ise doğru bir karar. Bileşenin otomatik olarak olmasını beklemek istemeyenler, KB4577586’yı Microsoft Update Kataloğu‘ndan indirebilir. Güncellemenin Windows 8.1 için mevcut olduğunu da belirtelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.