Anasayfa Mobil Samsung Galaxy A52 İncelemesi

Samsung Galaxy A52 İncelemesi

Bu videomuzda sizlere Samsung’un yeni orta segment telefonu Galaxy A52 ve onun özelliklerini anlatıyoruz.

Daha önce Samsung’un A serisi hakkında pek çok video hazırladım ve geniş çerçeveden baktığımızda özellikle A50 ve A70 serilerinin Samsung’da en sevdiğim telefon serileri olduğunu söyleyebilirim. Kısa süre serinin en yüksek seviye modeli A72’yi incelediğim için A52’den neler bekleyeceğimi de daha net biliyorum. A52 ise şu an Samsung için belki de en önemli telefonlardan biri.

Amazon Fiyatı İçin Tıklayınız

Çünkü Galaxy A51, iPhone 11 ile beraber geçtiğimiz yılın en çok satan iki telefonundan biriydi. Yani Samsung’un Çinli markalarla orta segmentte mücadele etmek için birkaç yıl önce revize ettiği A serisinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. A52 ise kesinlikle riske girmeyen bir telefon. Görünüş şık, geliştirmeler yerinde ve Samsung’un 3 yıllık ana güncelleme desteği vereceği bir model. Ülkemizdeki tavsiye edilen satış fiyatı 4.199 TL olduğu için A72’ye oranla diğer orta segment cihazlarla daha rahat rekabet edebilecek seviyede.

Samsung Shop İçin Tıklayınız

Hatırlarsanız Galaxy A72 incelemesinde fiyatın 5.000 TL seviyesine çıkmasından ötürü amiral gemisi işlemcisi sunan modellerle rekabet etmek zorunda kalıyordu. Ayrıca kamera tarafında büyük geliştirmeler olmasına rağmen, video tarafında Snapdragon 720G işlemci platformunun sınırlarına takılıyordu. Samsung Galaxy A52’de böyle bir durum söz konusu değil, elbette daha yeni bir işlemci platformu görmek isterdik ama performans tarafında da değineceğim üzere 720G halen fena iş çıkarmıyor.

Samsung Galaxy A52 Tasarımı

Telefonun tasarımını değerlendirirsek ön yüzüne baktığımızda aslında diğer Samsung akıllı telefonların çoğunda gördüğümüz bir tasarım anlayışı var. Geniş ekran ve bu ekranın üst kısmında tam ortada bir kamera deliği. Şirket bir süredir Infinity-O ekran tasarımı kullanıyor ve bunda son derece başarılı olduğunu düşünüyorum. Zaten 6.5 inçlik ekranın kendisi de son derece şık ve kaliteli. Super AMOLED panel kullanılıyor ve ekran tarama hızı 90Hz. Full HD+ çözünürlüğe sahip, ayrıca Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Kasa ve çerçeveler ise A72’de olduğu gibi plastik. Malzeme kalitesi olarak A52’nin fiyat segmentinde pek çok telefonda gördüğümüz şeyler bunlar. Arka yüzeyin yapısına bakarak Samsung’un kamera çıkıntısını azaltma çabasını görebiliyoruz. Böylece elde hissiyatı sağlam, tutuşu kuvvetli bir telefon elde edilmiş. Ayrıca yine A72’de olduğu gibi IP 67 sertifikası bu telefonda da bulunuyor.

Optik Parmak İzi Okuyucu

Telefonun dayanıklılığı tüketicinin satın alma kararını direkt etkilediği için bu noktada da doğru karar alınmış. Gelelim biyometriklere. Uzun süredir Samsung telefonların büyük kısmında ekran altı parmak izi okuma teknolojisi bulunuyor. Galaxy S ve Note serilerinin büyük bölümünde ultrasonik parmak izi okuyucu kullanılırken, daha uygun fiyatlı modellerde optik okuyucu bulunuyor. Doğal olarak bu teknoloji ultrasonik okuyucuya oranla daha yavaş ve kararsız. A72 incelemesinde de hayli eleştirdiğim bir durum. Güvenliğin uygunu veya pahalısı olması doğru bir bakış açısı değil.

Galaxy A52 Kamera Özellikleri

Tasarımın ardından hızlıca kameralara geçiyoruz çünkü kamera özellikleri yenilenen A serisinin odak noktalarından biri. A52’de A72’de olduğu gibi telefoto kamera bulunmuyor. Bu yüzden derinlik hesaplamalarını 5 MP çözünürlüğe sahip olan yardımcı kamera yapıyor. 64 MP ana kamera OIS desteğine sahip ki, özellikle kendi fiyat segmentinde çok görmediğimiz bir özellik. Ultra geniş açılı kamera 12 MP özellikle manzara fotoğraflarında gayet iyi iş çıkarıyor. Arka panelde bulunan son kamera ise 5 MP makro kamera. Ön tarafta bulunan kamera ise 32 MP çözünürlüğe sahip. Kameraları yine A72’de olduğu gibi özellikle fotoğraf tarafında çok beğendim.

Optik İmaj Sabitleyici -yani OIS- hem gün ışığında hem de gece modunda fotoğraf çekerken oluşabilecek titremeleri en aza indirdiği için elde ettiğiniz görüntü de çok daha temiz oluyor. Ayrıca tıpkı A72’de olduğu gibi portre modu da, macro fotoğraflar da çok başarılı. Birbirlerine çok yakın telefonlar olduğu için sürekli A72’den örnek verdiğimi fark etmişsinizdir.

Söz konusu video çekim yetenekleri olduğunda benzer sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. 4K 30FPS modunda video çekebiliyorsunuz ama EIS – yani Elektronik Resim Sabitleyiciyi çalıştıramıyorsunuz. Eğer 1080p 30FPS modunu açarsanız hem OIS hem de EIS’ten yararlanabiliyorsunuz. Fiyat olarak A72’ye oranla çok daha uygun fiyatlı olan Samsung Galaxy A52 için bu özellik gayet yeterli. Ön kamera da 4K 30FPS video çekebiliyor ve portre modunda bence gayet güzel sonuçlar veriyor. Eğer orta segmentte kamerası ile ön plana çıkan bir telefon satın almak istiyorsanız A52 ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilecek bir telefon olmuş.

Performans

Donanıma geçtiğimizdeyse, aslında A72 ile çok benzer bir performans aldığınızı söyleyerek işe başlamak istiyorum. Hem sentetik sonuçlar hem de bizim Gamebench üzerinden yaptığımız testte A52 kendi fiyat aralığı için iyi sonuçlar vermeyi başarıyor. Yine de Samsung’dan daha yeni bir işlemci platformu görmeyi beklerdim. Gerçi daha önce A50 ve A51’de Exynos’lu modellerin kullanıldığını düşündüğümde bu da güzel bir gelişme.

Şimdi Gamebench testimize geri dönelim. Ortalama FPS gayet iyi ve FPS kararlılığı yüksek. Samsung Galaxy A52 işlemciyi zorlayan işlemlerde gayet iyi sonuçlar vermeyi başarıyor. Hem A52’nin fiyat segmentinde hem de daha düşük fiyatlarda 720G veya daha iyi işlemciler gördüğümüzü hatırlatayım. Yine de özellikle günlük işlemlerinizde sizi yarı yolda bırakmayacak bir telefon. Ki hazır yarı yolda bırakmamak demişken Gamebench testimizin bize verdiği ekran süresine bakalım. 4.500 mAh pil günlük işlerinizde, daha doğrusu normal bir kullanımda sizi kolay kolay yarı yolda bırakmayacaktır. Pil ömründen biraz daha kazanabilmek için istediğiniz zaman ekran tarama hızını değiştirebileceğinizi de söyleyeyim.