Anasayfa Haber SpaceX, DOGE-1 Ay Görevi Ödemesini Dogecoin Olarak Aldı

SpaceX, DOGE-1 Ay Görevi Ödemesini Dogecoin Olarak Aldı

SpaceX Ay görevi için Dogecoin ile ödeme

SpaceX CEO’su Elon Musk, önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan Ay Görevi için Dogecoin ile ödeme kabul edeceklerini açıkladı.

2013 yılında şaka amaçlı bir kripto para olarak piyasaya sunulan ve son dönemlerde Elon Musk’ın tweetleriyle popülerleşen Dogecoin, şimdi de SpaceX Ay Görevi ile gündeme geldi.

Hatırlayacağınız üzere SpaceX, yakın zaman içerisinde Dogecoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini belirtmişti. Şirketin bu açıklaması sektöre damgasını vururken, bugün de Elon Musk, finansmanı tamamen Dogecoin ile sağlanan DOGE-1 uydusunun önümüzdeki yıl Ay’a gönderileceğini açıkladı.

Kanada merkezli Geometric Energy Corporation isimli firma tarafından ödemesi yapılan uydunun Ay yüzeyinde araştırmalar yapacağı ifade edildi. Falcon 9 roketi ile fırlatılacak olan 40 kilogram ağırlığındaki uydunun 2022’nin ilk çeyreğinde Ay’ın yörüngesine oturtulması bekleniyor.

Dogecoin Yeniden Yükselişe Geçti

Elon Musk’ın Cumartesi günü katılmış olduğu programda yapmış olduğu açıklamalardan sonra Dogecoin’in fiyatı yaklaşık yüzde 30 değer kaybı ile 0.67 dolardan 0.42 dolara kadar gerilemişti.

Ancak, finansmanının tamamen Dogecoin ile sağlanan uyduyu Ay’a göndereceklerini müjdeleyen Musk’ın ardından kripto para birimi yeniden değer kazanarak 0.67 dolar seviyesine yükselmişti. Şu an itibarıyla söz konusu kripto para biriminin 0,5023 dolardan işlem gördüğünü de belirtelim.

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.