Anasayfa Haber HTC Vive Pro 2 ve Vive Focus 3 Tanıtıldı

HTC Vive Pro 2 ve Vive Focus 3 Tanıtıldı

HTC Vive Pro 2, HTC Vive Focus 3

HTC tarafından HTC Vive Pro 2 ve Vive Focus 3 sanal gerçeklik başlıkları duyuruldu.

HTC, ViveCon 2021 etkinliğinde iki yeni sanal gerçeklik (VR) başlığı tanıttı. HTC Vive Pro 2, PC VR tüketicilerine yönelik bir ürünken, HTC Vive Focus 3 ise iş amaçlarını hedefliyor.

Vive Pro 2 Özellikleri

Oyun odaklı Vive Pro 2, 5K çözünürlük (her göz için 2448 piksel) ve 120 Hz yenileme hızına sahip 120 derecelik FOV ekran ve aynı zamanda hızlı geçiş RGB alt pikselleri ile büyük iyileştirmeler sunuyor. Ürün, ekran kapısı efektini ve hareket bulanıklığını da neredeyse ortadan kaldırıyor.

HTC ayrıca bir IPD (gözbebekleri arası mesafe) kaydırıcı, ayarlanabilir bir kafa bandı, yeniden boyutlandırma kadranı ve maksimum konfor için dengeli bir başlık vaat ediyor. Yerleşik kulaklıklar Hi-Res Audio sertifikalı ve üçüncü taraf kulaklıklar için de destek sunuluyor. Başlık ayrıca, NVIDIA ve AMD’nin yardımıyla Display Stream Compression kullanan DisplayPort 1.2 ile geriye dönük olarak uyumlu. Yani eski ekran kartları da donanımdan faydalanabilecek.

Vive Pro 2, 4 Haziran tarihinde piyasaya sürülecek ve ön siparişler de başlamış durumda. Başlığın Base Station 2.0 ve Vive Controllers içeren paketi 1399 euro fiyat etiketi taşıyor.

Vive Focus 3 Özellikleri

İş odaklı Vive Focus 3’ün ekranı, Vive Pro 2 ile neredeyse aynı. Bununla birlikte, yenileme hızı burada 90 Hz olarak ayarlanmış. Magnezyum alaşımlı çerçeveli başlık, IPD kaydırıcılarını da tutuyor ve oturumlar arasında kolay temizlik veya değiştirme için ön ve arka contaları çıkarmak üzere hızlı serbest bırakma düğmelerine sahip.

Başlığın hepsi bir arada tasarıma sahip olduğunu da belirtelim. Yani kullanmak için bir PC şart değil. Qualcomm Snapdragon XR2 platformundan gücünü alan ürünün pili de arkaya monte edilmiş. Pil takımı da kolayca değiştirilebiliyor ve 30 dakikada yüzde 50 şarj olabiliyor.

Toplantılar sırasında mahremiyete ihtiyaç duyanlar için özel bir ses gizlilik ayarına sahip temassız arkası açık hoparlörler de üründe mevcut. Ürün, izleme için başlığın kameralarını kullanan birkaç yeniden tasarlanmış denetleyicileri de içeriyor. Bunların tek bir şarjla 15 saat çalışacağı ifade edilmiş.

Vive Focus 3, 24 Haziran tarihinde 1180 euro fiyatla piyasaya sürülecek.

Son olarak, HTC’nin geleceğin sanal gerçeklik gözlüğü olarak Project Proton üzerinde çalıştığını da hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.