Anasayfa Haber Tesla Otonom Sürüş Yazılımının Nihai Sürümü Yaklaşıyor

Tesla Otonom Sürüş Yazılımının Nihai Sürümü Yaklaşıyor

Tesla

Elon Musk, Tesla’nın hayali bir fren problemini ortadan kaldırmak için otonom sürüş yazılımını değiştirdiğini ve önümüzdeki iki ila üç hafta içinde önemli ölçüde geliştirilmiş bir sürüm yayınlayabileceğini söyledi.

Tesla hisseleri sabah piyasalarda %2.7 düşüşle 600.42$’a gerileyerek üçüncü bir düz düşüşe doğru yöneldi. ABD federal ve eyalet düzenleyicileri, Teksas ve diğer bölgelerdeki kazaların ardından Tesla’nın yarı otomatik sürüş sistemini inceliyor.

Musk bir Tweette, “Genel betadan belki bir veya iki ay uzaktayız. Ancak bunları doğru tahmin etmek zor” dedi.

Nisan ayında Musk, genel beta hizmetinin Haziran ayından sonra kullanılabilir olması durumunda “şaşıracağını” söyledi ve Mayıs ayının lansmanını “istek uyandıran” olarak nitelendirdi.

Ekim ayında Tesla, uzun süredir lanse edilen beta tam sürücüsüz (FSD) teknolojisinin pilot programını sınırlı sayıda çalışana ve müşteriye sunmuştu, ancak daha geniş lansmanı erteledi.

Tesla Otomatik Sürüş

Musk, sistemi için kameralara güvenme planına atıfta bulunarak, “Radarı kaldırmaya ve güvenlikten emin olmaya odaklanmalıydık” dedi.

Bir Twitter kullanıcısı tarafından, yalnızca görüntüye dayalı sisteminin, Tesla araçların bazen bir üst geçidin veya köprünün altında aniden fren yaptığı “hayali frenleme” sorununu ortadan kaldırıp kaldırmayacağı sorulduğunda, “evet” dedi.

Mart ayında Tesla, Kaliforniya’daki düzenleyicilere, bu yılın sonuna kadar tam otonom sürüş teknolojisine ulaşamayabileceğini söyledi. Şu anda bir sürücü asistanı, sürücü denetimi gerektiren seviye-2 teknolojisi sunduğunu söyledi. Şirketin daha ileri seviyeler için çalışmaları ise devam ediyor.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.