Anasayfa Haber Gabe Newell Konsollara Göz Kırptı

Gabe Newell Konsollara Göz Kırptı

Gabe Newell Konsol

Valve kurucularından Gabe Newell bu yılın sonuna kadar bir konsol hamlesiyle bizleri şaşırtabilir.

Valve kurucu ortağı ve genel müdürü Gabe Newell, şirketinin yakında konsol alanında bir genişleme planlayabileceğini ima etti.

10 Mayıs Pazartesi günü Yeni Zelanda’nın Sancta Maria Koleji’ndeki öğrencilerle buluşan, Newell’a “Steam konsollarda herhangi bir oyunu taşıyacak mı yoksa sadece PC’de mi kalacak? “şeklinde bir soru yöneltildi. Newell ise “Bu yılın sonuna kadar bunun hakkında daha iyi bir fikir edineceksiniz… ve beklediğiniz cevap bu olmayacak” cevabını verdi. Newell’in açıklamasındaki ayrıntı eksikliği tabii ki birçok Valve gözlemcisini tahmin yürütmek zorunda bıraktı.

Newell, sadece mevcut veya gelecek Valve oyunlarının konsol versiyonlarına işaret ediyor olabilir. Mesela, Half-Life Alyx‘in PlayStation VR uyumlu bir sürümü kesinlikle heyecan verici olacaktır. Dota 2 veya Counter-Strike: Global Offensive gibi daha eski ve ücretsiz oynanabilen oyunların konsol portları da şirketin oyuncu tabanını genişletmesine yardımcı olabilir. Öte yandan, şirketin oyunlarının herhangi birini bir konsol denetleyicisine uyarlamak zor olabilir. Bu arada Newell geçmişte konsollar için oyun geliştirmenin boğucu kısıtlamalarından şikayet etmişti.

Ars Technica’ya göre, Newell’ın son cevabı Steam mağazasının bir sürümünü bir şekilde konsollara getirme girişimlerine de işaret edebilir. Diğer taraftan konsol üreticilerinin konsollarındaki indirilebilir oyunlar üzerindeki tekel kontrollerini serbest bırakmaları gerekeceğinden, bunun pek olası görünmeyeceği paylaşılıyor.

Bir başka tahmin de Newell’ın Valve’nin bir kez daha SteamOS tabanlı Steam Machines programını yeniden canlandırmayı planladığını yönünde. Programın başarısızlığını göz önüne alındığında bunun olasılığı da oldukça düşük.

Newell, konuşmasının devamında Team Fortress 2 güncellemelerini ve Counter-Strike: Global Offensive’deki kalıcı hile sorunlarını ortadan kaldırmayı da taahhüt etmiş. Reddit gönderisinden tam kayda ulaşmanızın mümkün olduğunu da belirtelim.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.